Ukrayna-Rusya Gerilimleri: BTC Madencileri Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Oldu?


btc
ukrayna-rusya gerilimleri: btc madencileri üzerinde nasıl bir etkisi oldu? 2
  • Rusya ile komşusu Ukrayna arasındaki artan gerilime rağmen madenciler etkilenmedi ve Rusya’da üretilen hash oranı sabit kaldı.
  • Ancak bir maden havuzu, Rus madencilerinin ulusun eylemlerini desteklediğini söyleyerek Başkan Putin’in eylemini protesto etmek için Rus madencilerini kesti.

UkraynaRusya çatışması, Rusya Kiev şehrine tecavüz ederken bile haftalardır küresel medyanın merkezinde yer alıyor. Çatışmanın kripto fiyatları üzerindeki etkisi, Bitcoin‘in güvenli liman varlık anlatısının sorgulanmasıyla birlikte geniş çapta ele alındı. Ama madenciler ne olacak? Rusya’nın dünyanın üçüncü büyük madencilik merkezi olmasıyla birlikte, gerilimler arttıkça endüstri de odak noktasına geliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre Rusya, küresel BTC hash oranının yaklaşık yüzde 11’ini oluşturuyor. Ve gerilimlere rağmen, Rus madencileri olumsuz etkilenmedi. Veriler, ülkenin katkıda bulunduğu hash oranının, Başkan Vladimir Putin Ukrayna’yı işgal ettiğinde bile son iki hafta boyunca sabit kaldığını gösteriyor.

Rus madencilerinin çevrimiçi kalması çok önemlidir. BTC hash oranı aniden düştüğünde, ağ çok daha az güvenli hale gelir ve saldırılara açık hale gelir. Şimdiye kadar Bitcoin hiç saldırıya uğramadı, ancak bu onun aşılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Ethereum Classic de dahil olmak üzere yüzde 51 saldırılarına kurban giden başka büyük blok zincir ağları var.

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın herhangi bir şekilde tırmanması, başka bir komşu olan Kazakistan’ı da olumsuz etkileyebilir. Kuzeyde Rusya ile sınır komşusu olan ülke, ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci madencilik merkezi. Çatışma hem Rusya’yı hem de Kazakistan’ı etkileseydi, BTC ağı büyük risk altında olurdu.

Zaten Kazakistan’daki madencilerde aksaklıklar gördük. Bu yılın başlarında, ülkede akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili ölümcül protestolar 160’tan fazla kişinin ölümüne yol açtı. Ayrıca, ülkedeki BTC madencilerini etkili bir şekilde nakavt eden beş günlük bir İnternet kesintisine yol açtı. Bu, küresel BTC hash oranında bir düşüşe yol açtı.

Madenciler henüz çatışmadan doğrudan etkilenmemiş olsa da, en büyük Ethereum madencilik havuzlarından birinin Rus madencilerini kesmesiyle sıcaklığı hissetmeye başlıyorlar.

FlexPool, Reddit’e yaptığı açıklamada Rusya’ya karşı tavır aldığını ortaya koydu. Her zaman siyasi tavır almaktan uzak durmaya çalıştığını iddia eden havuz, “Bu siyasetten daha büyük, herkesten daha büyük” dedi.

Ethereum hash oranının yüzde 5’ini oluşturan ve dördüncü en büyük ETH madencilik havuzu olan FlexPool şunları ekledi:

Rus madencilerimizden özür dileriz; çoğunuz savaşı desteklemiyorsunuz. Ancak milletinizi destekleyen sizsiniz. Halk olmadan Rusya çalışamaz. Sadece halkının ekonomik gücünü azaltarak bu savaşı etkileme şansımız var.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir