Ukrayna Kripto Alımlarına Kısıtlamalar Getiriyor!


ukrayna
ukrayna kripto alımlarına kısıtlamalar getiriyor! 2
  • Ukrayna Ulusal Bankası, sıkıyönetim nedeniyle kripto alımlarını “verimsiz sermaye çıkışları” olduğunu söyleyerek kısmen yasakladı.
  • Bundan böyle, Ukraynalılar yalnızca aylık 3.300 dolar değerinde kripto varlık satın alabilirler.

Ukrayna, ülkeden sermaye çıkışlarını önlemek için yeni bir yasayı yürürlüğe koyuyor. Sıkıyönetim yasasının ardından, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) vatandaşların satın alabileceği kripto para birimlerinin sayısı üzerinde sınırlar belirledi.

Yeni kural, merkez bankası yönetim kurulunun Çarşamba günü geliştirdiği ve Perşembe günü açıkladığı sınır ötesi faaliyetlere ilişkin diğer kısıtlamalar arasında yer alıyor. Ukraynalıların bundan böyle ülkenin ulusal para birimi Grivnası (UAH) kullanarak kripto varlık satın almaları yasaklandı. Kripto para birimi satın almak isteyenler bunu yalnızca yabancı para birimleriyle yapabilir ve o zaman bile, 100.000 UAH’ı (3.300 $) aşmayan aylık satın alımlarla sınırlıdır. Sınır, uluslararası eşler arası işlemler için de geçerlidir.

Ukrayna merkez bankası kripto alımlarını kısıtladı

Duyuruya göre kripto alımları artık “yarı nakit işlemler” olarak kabul edildi. Bu onları elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri ile aynı kategoriye yerleştirir. NBU, tüm bu işlem biçimlerindeki kısıtlamaların ülkeden “üretken olmayan sermaye çıkışını” engellediğini söyledi.

İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Merkez bankası bu kısıtlamaları uygularken bile, sıkıyönetim ortamında uluslararası işlemlerin giderek daha gerekli hale geldiğini kabul ediyor. Bunun nedeni, milyonlarca vatandaşın başka ülkelere sığınmak zorunda kalmasıdır. Ancak banka, bu “verimsiz nakit akışlarını” karşılayamayacağını söylüyor ve şunları ekliyor:

Nakit benzeri işlemler […] esas olarak Merkez Bankası’nın mevcut kısıtlamalarını, özellikle de sıkıyönetim tarafından yasaklanmış olan yurtdışına yatırım yapma konusundaki kısıtlamalarını aşmak için gerçekleştirilir. Bu nedenle, ilgili işlemlerin verimsiz sermaye çıkışlarına yol açtığı şeklinde yorumlanmalıdır.

Hikayede bir bükülme

NBU’dan yapılan açıklamada, Ukrayna hükümetinin yeni düzenlemeleri kabul ettiği belirtildi. Diğer kurumlar, merkez bankasının açıklamasından önce benzer kısıtlamaları uygulamaya başlamıştı. Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank’ın Mart ayı ortasında müşterilerinin UAH kullanarak Bitcoin satın almasını yasakladığı bildirildi.

Daha önce, Ukrayna hükümeti sıkıyönetim kapsamında kripto para birimlerini yasallaştırmak için aktif olarak çalışıyordu. Mart ayında, ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, kripto varlıklarını düzenlemek için bir çerçeve oluşturulmasına izin veren bir yasayı imzaladı. Merkez bankasının açıklaması bu nedenle beklentilerde ani bir dönüş.

Yine de ülke, kripto para birimlerinde ve Binance gibi kripto şirketlerinden bağış almaya devam ediyor. Rusya’ya karşı mücadelede bir başka yardım da planlı bir teşhirdir. Ukrayna, kripto para birimleri kullanarak yaptırımlardan nasıl kurtulduklarını göstermek için Rusya‘daki en iyi politikacıların kripto cüzdanlarını ifşa etmeyi planlıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir