Türkiye’nin MASAK’ı Binance Türkiye’ye AML Hukuku Suçlusu İddiası Üzerine 8 Milyon Lira Para Cezası Verdi!


binance türkiye
türkiye'nin masak'ı binance türkiye'ye aml hukuku suçlusu i̇ddiası üzerine 8 milyon lira para cezası verdi! 3
  • Binance Türkiye, AML Yasası ihlali iddiasıyla 8 milyon lira ücret alıyor.
  • Bu, para kazanmanın diğer cezai yollarına bedensel ceza olarak hizmet edecektir.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi izleme ihlali iddiasıyla Binance Türkiye’ye 8 milyon lira para cezası verdiği bildirildi.

Duyuruya göre kripto borsası, MASAK’ın paranın yasa dışı yollarla nasıl elde edildiğine ilişkin Kara Para Aklamayla Mücadele izleme denetiminde başarısız oldu.

AML Yasası olarak da bilinen MASAK, ilk aşamada Binance Türkiye’nin ülkede AML faaliyetlerini engellemek için belirlenen kural ve düzenlemeleri ihlal ettiğini tespit etti. Öte yandan otorite, herkesi caydırmak için Binance Türkiye’ye yüklü miktarda para yükledi.

Bu Binance Türkiye için bir talihsizlik; Türk hükümeti tarafından para cezasına çarptırılan ilk kripto borsası oldu. Ek olarak, bu olay, görevdeki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto yasalarını hazırlamayı tamamladıklarını duyurmasıyla aynı zamanda geldi.

Onlar yasaya hazırlanırken, tasarı hâlâ Parlamento’nun onayını bekliyor. Türkiye’de dijital varlıkların sorunsuz çalışmasını düzenlemek ve sağlamak için kripto yasası mevcut olacaktır. Ayrıca, kripto varlık protokollerinin ülkedeki uyumluluk yasasına uymasını sağlayacaktır.

Eski Hazine ve Maliyet Bakanı Lütfi Elvan’a göre, MASAK şu anda sakin bir kripto ortamı sağlamak için Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile birlikte çalışıyor.

FATF, kripto ticaret platformlarına karşı önlem alınmasını istedi.

Hepsinden iyisi, kripto yasası, liranın değer kaybeden değerini getirmek için yeni bir kripto-ekonomik modeli kolaylaştıracak. Erdoğan, Türk lirası enflasyonunun matematiksel bir kaygıdan ziyade süreç meselesi olduğuna değindi.

Bu anlayışla kuru bir yere kanalize etmeyi amaçlıyoruz. Ama döviz kuru piyasada kendi fiyatını bulacaktır.

coinprojesi.com binance
türkiye'nin masak'ı binance türkiye'ye aml hukuku suçlusu i̇ddiası üzerine 8 milyon lira para cezası verdi! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir