Ticaret Bakanı, Rusya’nın Kripto Para Birimlerini Er Ya da Geç Yasallaştıracağını Onayladı!


rusya
ticaret bakanı, rusya'nın kripto para birimlerini er ya da geç yasallaştıracağını onayladı! 2
  • Rusya’da kriptonun yasallaştırılmasıyla ilgili bir yetkili, “Soru bunun ne zaman olacağı, nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceği” dedi.
  • Ülkenin merkez bankası ve Başkanı, sert yaptırımların ardından artık kriptoya dönüşüyor.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rusya’nın nihayetinde kripto para birimlerini kendi yetki alanı içinde yasallaştıracağını iddia ediyor.

Dikkat çekici bir şekilde, bazı olaylar bu yıl böyle bir kararın geleceğine işaret etti. Böyle önemli bir olay, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalidir. Savaş suçunun sonuçları, onu alternatif bir para birimine başvurmaya zorlayan geniş yaptırımlar oldu.

Mart ayının sonlarında, ülkenin enerji komitesinden bir yetkili, petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemelerini kabul etmeye açık olduğunu söyledi. Bundan sonra, Rusya maliye bakanlığı bir Nisan faturasında kripto yasal ihale yapılmasını önerdi. Aynı ay, Rus Bakanlar Kurulu, Devlet Dumasına kripto vergilendirmesine ilişkin bir yasa tasarısı sundu.

Rusya kripto para birimlerini “er ya da geç” yasallaştıracak

Ancak bu gelişmelere rağmen, Rusya henüz kripto para birimleri konusunda herhangi bir doğrudan politika formüle etmedi. Bu haftaki New Horizon eğitim forumunda yerel medya istasyonu TASS, Denis Manturov’u aynı şekilde sorguladı. Çevrilmiş bir yanıt okur:

Bence de. Soru, bunun ne zaman olacağı, nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceğidir. Şimdi hem Merkez Bankası hem de hükümet buna aktif olarak katılıyor. Ancak herkes bunun zamanın bir trendi olduğunu ve er ya da geç bir biçimde ya da başka bir şekilde gerçekleştirileceğini anlamaya meyillidir.

Ancak bir kez daha yasal, doğru ve oluşturulacak kurallara uygun olmalıdır” dedi.

180 derece dönüş

Manturov’un açıklaması, Rusya’daki kripto para birimlerine ilişkin algıda büyük bir bükülmeye dikkat çekiyor.

Sadece Ocak ayında, Rusya Merkez Bankası (CBR), doğrudan kripto yasağı çağrısında bulundu. Dünya çapındaki diğer birçok merkez bankası gibi, banka da dijital varlık sektörüyle ilgili “finansal istikrar risklerini” belirtti.

Ek olarak, Başkan Vladimir Putin CBR ile benzer görüşlere sahipti. Bankanın Valisi Elvira Nabiullina, sorumlu hükümetlerin kripto para birimlerinden uzak durduğunu söyleyecek kadar ileri gitti.

Şimdi, hakim olan kan davasıyla birlikte, CBR sert duruşunu geri aldı. Banka, dijital varlık endüstrisine ilişkin eski yargısının onu büyütmek yerine boğmuş olabileceğini kabul etti.

Putin de, ülkenin ucuz enerjisinin kripto madenciliği için rekabet avantajı sunduğunu söyleyerek zihniyetini değiştirdi.

Nabiullina şimdi Rusya’ya uygulanan affedilmeyen yaptırımların kripto görüşlerinde bir değişikliği körüklemiş olabileceğini belirtiyor. Rusya şimdi kripto pazarını “çalışan bir duruma” dönüştürmek istiyor.

Bir zorluk, kripto borsalarından ek yaptırımlar olacaktır. Binance, hesapları 10.000 dolardan fazla olan kişilere zaten yaptırım uyguladı. Ancak diğer benzer firmalar, bu tür eylemleri yalnızca yasal gerekçelerle yapacakları konusunda kararlılar. Coinbase’in beğenileri, kriptonun birçok Rus için bir “yaşam çizgisi” olduğunu savunuyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir