Terraform Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Dev Anlaşmaya Vardı!


Terraform Labs, 2022’de yaşanan ve 40 milyar dolarlık kayıplara yol açan Terra ekosisteminin çöküşüyle ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 4,47 milyar dolarlık rekor bir uzlaşmaya vardı.

Uzlaşmanın Detayları:

  • SEC, Terraform Labs ve eski CEO’su Do Kwon aleyhine açtığı davada nihai kararın mahkeme tarafından onaylanmasını talep etti.
  • Uzlaşma kapsamında Terraform Labs, SEC’e yaklaşık 4,5 milyar dolar ödeyecek. Bu tutarın 3,5 milyar doları tazminat, 460 milyon doları faiz ve 420 milyon doları ceza olarak tahsil edilecek.
  • Do Kwon ayrıca Terraform’un iflas masasına 200 milyon dolar katkıda bulunacak. Şirket, SEC ile olan davaya başlamadan önce bu yılın başlarında iflas etmişti.
  • SEC, Terraform Labs ve Do Kwon’a verilen cezaların adil ve yasal sınırlar içerisinde olduğunu savundu.
terraform labs sec ile dev anlasmaya vardi
terraform labs, abd menkul kıymetler ve borsa komisyonu (sec) ile dev anlaşmaya vardı! 2

Uzlaşmanın Anlamı:

SEC, 4,47 milyar dolarlık bu uzlaşmanın, Terraform Labs gibi dolandırıcılık girişimlerinde bulunan diğer firmalar için caydırıcı bir örnek teşkil edeceğini vurguladı. Komisyon ayrıca, kısa vadeli kazançlar peşinde koşan dolandırıcıların er ya da geç adalete teslim edileceğini açıkça belirtti.

Bu uzlaşma, ABD tarihinde menkul kıymet dolandırıcılığı alanında rekor bir ceza olması açısından da dikkat çekiyor. Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon, bu yılın başlarında ABD tarihindeki en büyük menkul kıymet dolandırıcılıklarından birini kasıtlı ve ihmalkâr bir şekilde gerçekleştirmekle suçlu bulunmuştu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir