Solana (SOL) 2023’te Yükselecek Mi?


Şüphesiz 2022, Solana (SOL) için en iyi yıllardan biri değildi. Kripto pazarına “Ethereum katili” olma vaadleriyle gelen kripto para birimi, son 12 ayda çok fazla performans zorluğu yaşadı. Ancak 2023’te altcoin için her şey farklı mı olacak?

2022’de Solana’nın üzücü hikayesi

Bu yıl pazar, SOL’un ağında yaşanan her kesintiden sonra SOL’un fiyatının dalgalanmasına tanık oldu. Bu, kripto çevresinde güvensizliğe yol açtı. Ne de olsa, ağı çalışmazsa, piyasanın en iyi altcoininden daha iyi performans göstermeye nasıl hazırlanabilir?

Değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) ve blok zinciri oyunları başlatmak için Ethereum’dan sonra tercih edilen belirteç olarak seçilmesine rağmen, Solana’nın ağı yoğun bir şekilde kullanıldığında istikrarsız olduğunu kanıtladı. Ek olarak, geliştiriciler bir hatayı düzeltmek için SOL blok zincirini felç ettiğinde her zaman görüldüğü gibi, merkezileştirme bir başka olumsuz vurguydu.

Akıllı sözleşmeler platformu için bu yeterli bir sorun değilmiş gibi Solana, FTX ve Alameda Research’ün düşüşünden olumsuz etkilendi. Solana’nın büyümesinde Sam Bankman-Fried’in (SBF) şirketleri etkili oldu.

SBF, Solana’nın hafife alınan bir altcoin olduğunu söyleyen büyük bir kripto savunucusu olmasının yanı sıra, Alameda’nın SOL’de 1,2 milyar dolar kazanmasına izin verdi.

solana haberleri
solana (sol) 2023'te yükselecek mi? 2

Yazım tarihi itibariyle, iflas eden ticaret şirketi 48.6 milyon adet tokeni elinde tutuyor. Bu rakam, stakingteki tüm tokenlerin %65’ini ve SOL’un toplam ödenmemiş miktarının %8,75’ini temsil ediyor.

2022’nin en büyük skandallarından birine olan bu yakınlık, kripto para biriminin ilk 10’dan düşmesine ve yatırımcıların çok para kaybetmesine neden oldu.

2023’te Solana’nın durumu değişebilir mi?

Solana’nın geçmişine bakıldığında, sürekli ağ kesintileri, kripto para biriminin çok fazla sermaye kaybetmesi için bir neden değildi. Düzeltmesine rağmen piyasa değerine göre ilk 10’daki yerini kaybetmedi.

Bu nedenle, altcoin %100 işlevsel bir blok zincirine sahip olana kadar daha fazla zorlukla karşılaşsa bile, bu onun için bir düşüş katalizörü olmayabilir.

SOL ile ilgili bir başka olumlu nokta da artan sayıda aktif geliştiriciye sahip olmasıdır. Bu, yatırımcılar Alameda’nın sonraki adımları konusunda temkinli olsa da ağının geride bırakılmadığını kanıtlıyor.

Düşük işlem ücretleri, akıllı sözleşmeler oluşturmak için erişilebilir dil ve iyi bir geliştirme hacmi ile başarısız olmadığında hızlı bir blok zinciri, Solana’nın hala umudu olduğunu gösterebilir.

Bununla birlikte, 2023 yılına kadar, altcoin, blockchain endüstrisinin yeni modalitelerine girmek ve ağını düzeltmek zorunda kalacak.

Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) gibi önemli rakiplerin yanı sıra yatırımcıların gelecek yıl çok daha talepkar olması bekleniyor. NFT’lerin düşüşüyle ​​birlikte Solana’nın öne çıkan ana özelliği, kripto mezarlığına düşmemesi için kendini yeniden keşfetme ihtiyacı.

Solana, 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260$’ı geçerek önemli bir getiri risk bölgesine girdi ve 2022’nin son ayında 15$ seviyesinin altında işlem görmeye ulaştı.

Alameda tarafından tutulan token baskısını en aza indirecek şekilde geliştirmeyi başaran SOL, 2023’te izlenecek kripto para birimi olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir