Saldırganlar LUNA Fiyat Akışındaki Tutarsızlıktan Yararlanırken, DeFi Protokolleri Kayıpları Doğruluyor!


defi
saldırganlar luna fiyat akışındaki tutarsızlıktan yararlanırken, defi protokolleri kayıpları doğruluyor! 2
  • İki DeFi protokolü, LUNA için Chainlink fiyat beslemesinin 0,10 ABD dolarında kaldığını ve gerçek fiyatın 0,01 ABD Dolarına düştüğünü bildirdi.
  • Tera ekosistemi, Terra blok zincirini durdurdu ve böylece LUNA işlemlerini işlemeyi durdurdu.

Terra ekosisteminin geçen haftaki çöküşü, tüm kripto piyasasına şok dalgaları gönderdi. LUNA fiyat çöküşünün dalgalanma etkisi, merkezi olmayan finans (DeFi) piyasasına da yayılıyor.

Son zamanlarda, iki DeFi protokolü, LUNA fiyat besleme tutarsızlığının ardından kayıp ilan etti. Aşırı oynaklık ve piyasa koşulları, LUNA için Chainlink fiyat beslemesinin askıya alınmasına yol açtı.

LUNA fiyatı son 24 saatte yüzde 99,99 düştü ve kelimenin tam anlamıyla 0 dolara düştü. Ancak Avalanche tabanlı DeFi protokolü Blizz Finance, LUNA‘nın fiyatının 0.10$’da kaldığını bildirdi. Bunun nedeni, saldırganların “tüm teminatı ödünç almak” için milyonlarca LUNA yatırabilmesidir. Blizz Finance’in resmi açıklaması şöyle:

Chainlink, LUNA oracle’ı duraklattı ve birkaç saldırganın, Chainlink oracle’a göre tüm teminatı ödünç almak için hala 0,10 $ değerinde olan milyonlarca LUNA yatırmasına izin verdi. Zaman kilitimiz nedeniyle duraklamadan önce protokol boşaltıldı. @chainlink oracles’ın beklendiği gibi davranacağı beklentisiyle AVAX ekosistemini iyi niyetle oluşturduk. Etkilenenlerden özür dilerim.

Venüs Protokolü 11 milyon dolar zarar açıkladı

Başka bir DeFi protokolü olan Venüs Protokolü, Chainlink’in LUNA fiyat beslemesini duraklatmasıyla 11 milyon dolarlık zarar açıkladı. Venüs protokolündeki LUNA fiyatı 0,10 ABD dolarında kalırken gerçek fiyat 0,001 ABD dolarına düştü. Bu fiyat farklılığından dolayı Venüs protokolü büyük bir meblağ kaybetti.

Bu nedenle, bu durumu riske atmak için Venüs Protokolü, çoklu imza aracılığıyla PauseGuardian kullanarak kendisini duraklattı. İşin iyi yanı, yatırımcıların çıkarlarını korumaya karar vermiş olmasıdır. Duyuru şöyle:

LUNA piyasasının devam eden riskleri göz önüne alındığında ve daha fazla eksiklik olasılığını ortadan kaldırmak için topluluk, LUNA piyasasının derhal yürürlükten kaldırılmasını istedi. Venüs Protokolü ayrıca bu olaydan kaynaklanan açığı kapatmak için kullanılacak bir Risk Fonuna sahiptir.

DeFi protokollerinin Chainlink fiyat bağlantılarından kaynaklandığına dair raporlar olmasına rağmen, bazıları aksini gösteriyor. Bazı kullanıcılar da bunun protokolün ihmalinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Twitter kullanıcısı @TheSoftwareJeddi, Chainlink’in bu tür sorunlardan kaçınmak için gerekli araçlara zaten sahip olduğunu yazıyor. Ancak, DeFi protokolleri bunları doğru şekilde kullanamadı.

Terra tüm blok zincirini durduruyor

UST stabilcoin ve LUNA kripto para biriminin arkasındaki Terra blok zinciri, diğer işlemleri resmi olarak durdurdu. Bu, bir günden kısa bir süre içinde ikinci kez oldu. Resmi duyuru şöyle:

Terra blok zinciri, 7607789 numaralı blokta resmen durduruldu. Terra Validators, ağı yeniden yapılandırmak için bir plan yapmak için durdurdu. Daha fazla güncelleme gelecek.

LUNA çöküşünün ardından, popüler borsa Coinbase büyük kesintiler bildirdi. Öte yandan kripto borsası Binance, LUNA ve UST için spot ticaret çiftlerini askıya aldı.

Son raporlara göre, Terra’nın Swiss Asset Manager GAM ile 3 milyar dolarlık bir kurtarma için pazarlık yaptığı bildiriliyor. Bu para, potansiyel olarak UST’nin ABD Doları’na sabitlenmesini sağlamaya yardımcı olabilir. GAM, Terra ekosisteminde potansiyel görmeye devam ettiğini ve bu nedenle yardım elini uzattığını söylüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir