Rusya, Ülkede Kriptoyu Yasallaştırabilecek Yasa Tasarısını Gözden Geçirdi!


kripto
rusya, ülkede kriptoyu yasallaştırabilecek yasa tasarısını gözden geçirdi! 3
  • Rus Bakanlar Kurulu, Devlet Duması’nda dijital varlıklarla yapılan işlemlere ilişkin vergilerle ilgili bir yasa tasarısı sundu.
  • Kripto para topluluğu bu haberi kutladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan mesaja göre, yasa tasarısının dijital madencilik faaliyetleriyle ilgili olanlar da dahil olmak üzere bazı hükümleri netleştirildi ve belirtildi.

Belge, dijital para birimleriyle işlem sırası ve bunların verilmesi de dahil olmak üzere kripto para piyasasının kapsamlı bir şekilde düzenlenmesinin yanı sıra kripto para birimi piyasasının konularının faaliyetlerinin özelliklerini belirlemeyi sağlar.

Belge, dijital varlıkların satışına ilişkin işlemler için KDV’nin özelliklerini, kurumlar vergisinin yanı sıra dijital varlıkların satışından elde edilen kar ve vergi mükelleflerinin gelirleri üzerindeki kişisel gelir vergisini açıklığa kavuşturuyor.

Tasarıya göre KDV, dijital finansal varlıkları (DFA) düzenleyen bilgi sistemleri operatörlerinin yanı sıra dijital hakların kabulü için dijital finansal varlıkların değişim operatörlerinin hizmetlerine tabi olacak.

CFA ile yapılan işlemlerin mali sonucu, her bir işlem ve toplamı için ayrı ayrı gelir ödeme tarihinde belirlenir.

Organize menkul kıymetler piyasasında işlem görmeyen menkul kıymetlerle yapılan işlemler için vergi matrahı, CFA ile yapılan işlemlerdeki zarar miktarı kadar düşürülebilir.

Hem menkul kıymet hem de fayda jetonlarını içeren dijital hakların gerçekleşmesi halinde, vergi matrahı, söz konusu dijital hakkın gerçekleşme ve iktisap bedeli arasındaki fark ile dikkate alınan vergi tutarı arasındaki fark olarak belirlenir.

Dijital haklara sahip Rus kuruluşlarının gelir vergisi yüzde 13, yabancı şirketler için yüzde 15 olacak.

CFA ihraççısının, 1 Şubat 2023’e kadar, CFA ile 2022 yılında gerçekleştirilen işlemler ve işleme taraf olan kişiler hakkında vergi makamlarına bir rapor sunması gerekiyor.

Kripto varlıklarla yapılan işlemlerin vergilendirilmesine ilişkin vergi kanununda yapılan değişikliklerin “Dijital para birimi üzerine” yasa taslağı ile paralel olarak kabul edilebileceğini hatırlayın. İkincisi, Rus bankaları aracılığıyla kripto para birimleri ile işlemler, kripto para cüzdanı sahiplerinin belirlenmesi ve yatırımcıların niteliklere göre ayrılmasını sağlar.

Kripto topluluğunun tepkisi

Bu haber kripto para topluluğu tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, Twitter’da bir gönderi yazdı, “Rusya ödemeler için kriptoyu yasallaştıracak. Sürpriz sürpriz.”

coinprojesi.com 1650064126111392302 1 768x313 1

Ancak daha sonra bilgilerin doğrulanmadığı ortaya çıktığı için gönderiyi silmek zorunda kaldı. Yerel bir Rus çevrimiçi gazetesi “Коммерсантъ”, belgenin iddia edilen son hali hakkında bilgi içeren bir makale yayınladı. Belge, dijital para birimiyle ilgili terminolojiyi, dolaşımı ve ihracı için düzenleyici çerçeveyi ve bir dizi başka yönü barındırıyor. Tanımlama, muhasebe ve sertifikasyon için çok sayıda gereklilik getiriyor, ancak görüşülen uzmanların belirttiği gibi, bu gereklilikler Rus bilgi altyapısı dışında kripto para birimi ile yapılan işlemleri etkilemeyecek.

Bu arada, dijital varlıkların tamamen yasallaştırılması durumunda Rusya, yaptırımlar altında gaz ve petrol ihracatı için ödeme almak için bitcoin gibi kripto para birimleri kullanabilecek.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir