Ripple, Manipülasyon Suçlamalarına Karşı Açıklama Yaptı


Ripple Labs, XRP’nin geliştiricisi, altcoin fiyatında oynamalar yapmak için programlı satışları kullandığına dair suçlamaları reddetti.

2024’ün başından bu yana Bitcoin öncülüğünde yaşanan yükselişten XRP gibi kripto paraların en az etkilenenler arasında olduğu görüldü. Yılın başlangıcında 0,6 dolar seviyesinin üzerinde işlem gören bu altcoin, yılın başından bu yana değer kaybına uğradı, bu da topluluk arasında rahatsızlığa sebep oldu.

Son zamanlarda Ripple, XRP fiyatında manipülasyon yaptığına dair söylentilerle gündeme geldi. Şirketin piyasaya sürekli olarak XRP sürerek altcoin’in değerini düşürdüğü öne sürüldü. Ancak Ripple’ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz, bu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

ripple
ripple, manipülasyon suçlamalarına karşı açıklama yaptı 2

Schwartz, Ripple’ın 2023’ün ilk çeyreğinde programlı XRP satışlarını durdurduğunu belirtti. Şirket daha önce borsalar aracılığıyla düzenli XRP satışı yaparak piyasa oluşturuyordu.

Schwartz, geçmişte yapılan programlı satışların piyasa fiyatları üzerinde herhangi bir manipülatif etki yaratmadığını savundu:

“Yapılan düzenli XRP satışlarının piyasayı herhangi bir biçimde manipüle ettiğine inanmıyorum. Fiyat üzerindeki etkiyi en aza indirmek için elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum.”

Ripple ve XRP Satışları Tartışma Konusu

Ripple’ın XRP satışları sadece topluluk tarafından değil, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından da eleştiriliyor.

SEC, Ripple’ın XRP’yi şirkete özgü bir varlık olarak görüp, XRP satışları ile “kayıtlı olmayan menkul kıymet işlemi” yaptığını öne sürüyor. Bu bağlamda, 2020 yılında şirkete karşı dava açıldı.

Bu dava kripto para dünyasında sıkça konuşulan bir konu haline geldi. Mahkeme, şirketin XRP satışlarını menkul kıymet işlemi olarak değerlendirirken, bireysel satışları bu kapsamın dışında bıraktı.

Davanın bu yıl sonuçlanması beklenmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir