Rapora Göre: Yetişkin Amerikalıların %12’si 2021’de Kripto Kullandı Ve Çoğu Bunu Bir Yatırım Aracı Olarak Kullandı!


amerika
rapora göre: yetişkin amerikalıların %12'si 2021'de kripto kullandı ve çoğu bunu bir yatırım aracı olarak kullandı! 2
  • Fed, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 12’sinin 2021’de kripto para birimi tuttuğunu veya kullandığını gösteren bir rapor yayınladı.
  • Kriptoyu yatırım olarak elinde tutanlar çoğunlukta (yüzde 11), onu işlemler için kullananlar ise sadece yüzde 3’tü.

2020-2021 arasında çoğu kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı ve bunun sonucunda yatırımcılar ve perakendeciler için parlaklıklarında bir artış yaşandı. Federal Rezerv’in yakın tarihli bir raporu, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 12’sinin 2021’de kripto kullandığını ortaya koydu. Bu kripto meraklılarının çoğunluğu bunu bir ödeme aracından ziyade finansal bir yatırım olarak kullandı.

Fed her yıl yetişkin nüfusunun Hanehalkı Ekonomisini ve Karar Alma sürecini belirlemek için bir anket dağıtır. En sonuncusu, türünün dokuzuncusuydu ve Ekim ile Kasım 2021 arasında uygulandı. Tarihinde ilk kez, anket kripto para birimleriyle ilgili soruları içeriyordu.

Amerikalıların %11’i kriptoya yatırım yapıyor ve sadece %3’ü bunu işlemler için kullandı

Anketin sonuçlarına göre Amerikalılar kripto paraları para birimi olarak değil, yatırım aracı olarak kullanmayı tercih ediyor. Toplam yanıt verenlerin yalnızca yüzde 3’ü geçtiğimiz yıl kripto para birimlerinde işlem yaptı. Daha spesifik olarak, kripto sahiplerinin yüzde 2’si bunu ödeme yapmak için kullanırken, yüzde 1’i arkadaşlarına ve ailesine havale yapmak için kullandı.

Buna karşılık, ankete katılanların yüzde 11’i kripto şeklinde yatırım yaptı. Bunlardan, özel yatırımcıların yüzde 46’sı kriptodan 100.000 $ veya daha fazla kar elde etti. Ayrı ama yakın tarihli bir anket, daha fazla Amerikalı’nın geleneksel tasarruf hesaplarından daha fazla kriptoya sahip olduğunu buldu.

Ayrıca anket, kripto ve merkezi olmayan finans endüstrisi için merkezi hale gelen bir noktayı vurguladı. Diğer bir deyişle, dijital para birimleri, finansal hizmetlere alternatif erişim sundukları için, banka hesabı olmayan veya haklarından mahrum bırakılmış kişilere daha çok hitap etmektedir.

ABD, gelişmiş bankacılık sistemlerine sahip ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, aşağıdaki sonuçlar “bankasızlar için kripto” anlatısını desteklemektedir.

Banka hesabı olmayanlar için kripto para birimleri

Ankete göre, Amerikalıların yüzde 6’sı bankasız. Bunların yüzde 13’ü (siyah) ve yüzde 11’i (İspanyol) ortalama bir yetişkin Amerikalıdan daha az banka hesabına sahip.

Ödemeler veya havaleler için işlem yapmak için kripto kullananların çoğunluğu düşük gelirli kişilerdi. Bunların yaklaşık yüzde 60’ı 50.000 dolardan az, yüzde 24’ü 100.000 dolardan fazla kazandı. Ayrıca yüzde 13’ünün banka hesabı, yüzde 27’sinin kredi kartı yok.

Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, diğer faydalarının yanı sıra banka hesabı olmayanlar tarafından kullanılmasını önerdi. Kararından etkilenen çoğu Güney Amerika ülkesi, kripto para birimleri konusunda daha dostane yasalar yaptı. Bir diğeri, Orta Afrika Cumhuriyeti, benzer nedenlerle Bitcoin’i yasal ihale haline getirdi. Dahası, Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i tartışmak için 44 ülkeye ev sahipliği yaptı ve benimsenmesine büyük ilgi gösterdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir