Polygon (MATIC) 2023’te Yükselişe Geçecek mi?


2022’de Polygon (MATIC), örneğin Starbucks, Disney ve Nubank gibi önemli şirketlerle en çok ortaklık kuran kripto para piyasasındaki ağlardan biriydi. Bu gerçekler, bir ayı piyasasında bile büyüyen altcoin ekosistemine katkıda bulundu ve daha fazla faktör, kripto para birimini 2023’ün öne çıkanları arasında yapabilir.

Polygon, Ethereum (ETH) işlemleri için ölçeklenebilirlik sunmayı amaçlayan blockchain dünyasına geldi. Bununla birlikte, piyasadaki ana altcoinin güvenliğine sahip olmak isteyen ancak yine de düşük transfer ücreti ödeyen yatırımcılar hedeflerine ulaşıyor.

Bu anlamda Polygon, bu yıl kendisini ana Katman 2 ağı olarak kurdu. Ancak bu, çözümlerinin 2023’te daha fazla geliştirilemeyeceği ve iyileştirilemeyeceği anlamına gelmiyor.

Akıllı sözleşmeler için ölçeklenebilirlik sunan varlıklara olan yüksek taleple birlikte, Polygon’un belirteci olan MATIC’in performansı önümüzdeki yıl daha da iyi olabilir.

Ethereum, Polygon’un büyümesine yardımcı olabilir

2023’te, ETH ağında bir başka büyük yükseltme olan Surge bekleniyor. Bu yükseltme, akıllı sözleşme platformunun ademi merkeziyetçiliğini etkilemeden ölçeklenmesine yardımcı olacaktır.

Ölçeklenebilirlik, Ethereum doğrulayıcılarının artık tüm kripto para birimi veritabanını depolamasına gerek kalmayacağından gelecek. Sonuç olarak, depolama maliyetleri düşürülecektir.

polygon haberleri
polygon (matic) 2023'te yükselişe geçecek mi? 2

Bu yıl, ETH’ye kanıt kanıtı (PoS) getiren güncelleme olan Merge etrafında dönen blockchain projelerinin büyüdüğü netleşti. Buna iyi bir örnek, Temmuz ve Eylül 2022 arasında %300 büyüme yaşayan Lido DAO’nun (LDO) kapitalizasyon artışıdır.

Senaryo tekrarlanırsa, Polygon gibi Layer 2’nin bir parçası olan varlıklar çok büyüyebilir ve MATIC bu segmentte lider olabilir. Ne de olsa ağı, blockchain endüstrisindeki yatırımcıların güvenini çoktan kazandı.

Güvenlik ve gizlilik

Mütevazı da olsa büyüyen bir diğer sektör de ZK Rollups. Terime aşina olmayanlar için ZK Rollups , işlemleri işleyen, hesaplamalar yapan ve verileri zincir dışı bir akıllı sözleşmede varlıkları tutarken depolayan bir Katman 2 blok zinciri protokolüdür.

Bu konsept, bir işlemle ilgili olmayan bilgileri ifşa etmeye gerek kalmadan verileri kanıtlamayı başarır, böylece bir kripto para transferine dahil olanların gizliliğini ve güvenliğini korumaya yardımcı olur.

Bu alanda, Polygon, çoklu zincir dışı işlemleri tek bir zincir üstü transferde toplayan sıfır bilgi kanıtlarıyla öne çıkıyor. Ayrıca, kripto para birimi ZK, doğrulama kanıtları oluşturmanın hesaplama maliyetini azaltır.

Bu, Polygon ekibinin çeşitli sorunlar için çözümler üretmeye kendini nasıl adadığını, gerçek sorunları çözme becerisiyle öne çıktığını ve talep olmadan icat edilmediğini gösterir. Kuşkusuz bu, MATIC’in 2023 fiyatı için bir başka olumlu nokta.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir