Panama, Kripto Para Birimlerini Düzenleyen Yasa Tasarısını Onayladı!


kripto
panama, kripto para birimlerini düzenleyen yasa tasarısını onayladı! 2
  • 28 Nisan Perşembe günü, Panama yasama meclisi ülkedeki kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik bir projeyi onayladı.
  • Tasarı şu anda Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo’nun masasında imza veya reddedilmeyi bekliyor.

Panamalı Kongre Üyesi Gabriel Silva, dijital varlıkların bir ödeme aracı olarak kullanımını düzenleyen bir yasa tasarısı hazırladı.

Kripto Yasasını tanıtıyoruz. Panama’yı blok zinciri, kripto varlıklar ve İnternet ile uyumlu bir ülke haline getirmeyi amaçlıyoruz,

Girişimin benimsenmesinin “binlerce iş yaratacağını”, yatırım çekeceğini ve “hükümeti şeffaf hale getireceğini” söyledi.

Belge, bireysel ve ticari işlemler için kripto para birimlerinin kullanımına izin verir. Sakinlerin dijital varlıklarla vergi ve harç ödeyebilmeleri bekleniyor.

Silva, CoinDesk’e yaptığı bir yorumda, kripto para birimlerinin şu anda Panama’da yasaklanmadığını söyledi. Cumhuriyetin ulusal para birimi, 1934’ten beri ABD dolarına sıkı sıkıya bağlı olan Panama Balboa’dır. İkincisi, ülkede yasal ödeme aracıdır.

Belgenin ortak yazarı Felipe Echandi, yeni tasarının kripto para birimlerine bir sermaye kazancı vergisi de getirdiğini ekledi. Ona göre girişimin amacı, dijital varlıkların toplu kullanımı için koşullar yaratmak.

Diğer bir yönü ise bireylerin ve tüzel kişilerin kimliklerini sayısallaştırarak blok zinciri teknolojisini kullanarak “devletin dijitalleşmesini genişletmek”tir. Yazarlar, bunun Panama’yı akıllı sözleşmeler ve DAO’larla “uyumlu” hale getireceğine inanıyor.

Echandi, “Ülke, Estonya’nın dijital ikamet programı ile yaptığı gibi, dünyanın geri kalanı için bir dijital kimlik sağlayıcısı olmak için iyi bir konumda” dedi.

Fatura geçiş süreci

Perşembe günü, Panama yasama oturumu taslağı onayladı ve şu anda Latin Amerika ülkesinin mevcut başkanının imzasını bekliyor. Tasarı, nihai onaylanmadan önce geçen hafta Panama Yasama Meclisi Ekonomik İşler Komitesi tarafından kabul edildi. Yasama sürecinden sonra Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortiso yasayı veto edebilir veya imzalayarak yasalaştırabilir.

Giderek daha fazla ülke El Salvador örneğini takip ediyor ve kripto para piyasasını düzenlemek için yasal bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor. Ekonomileri zayıf olan yoksul ülkeler için bu hareket, enflasyonu kontrol etmeye ve şu anda dünya rezerv para birimi olan ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir