Özel İddia: FTX Ekibi Alameda’nın Gizli Kodunu Biliyor muydu?


Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre Alameda Research, milyarlarca dolarlık fon transferi yapabilmek için kapanmış FTX borsasında gizli bir erişim yöntemi kullandı. Bu durum, borsanın ABD’deki bazı çalışanları tarafından biliniyordu.

2022 ilkbaharında LedgerX şirketindeki bazı çalışanlar, Alameda Research‘ün fon transferi yapmasını mümkün kılan gizli bir erişim yöntemi olduğunu ortaya çıkardı.

Bu durum, bazılarını hukuki sonuçları hakkında endişelendirse de, konu üzerinde yeterince durulmadı ve bir üst yönetici bu olay nedeniyle görevinden alındı.

ftx
özel i̇ddia: ftx ekibi alameda'nın gizli kodunu biliyor muydu? 2

LedgerX‘ten elde edilen bilgiler ışığında FTX ekibi, bu gizli erişim yönteminden haberdar oldu. Durum, LedgerX’in risk yönetimi sorumlusu Julie Schoening‘e iletildi. Schoening, FTX Trading Ltd’nin baş mühendisi Nishad Singh ile bu erişim yöntemini değerlendirdi.

Olayın detayları tam olarak bilinmese de, kaynaklar Singh’in bu gizli kodu kaldırmasından sonra Dexter’ın sorunun ortadan kalktığına inandığını belirtiyor.

Miami International Holdings şirketi, yapılan detaylı bir iç inceleme sonrasında, LedgerX çalışanlarının Alameda Research‘ün FTX fonlarına erişimine izin veren bu koddan haberdar olduklarına dair bir kanıt bulamadıklarını ifade etti.

2022’nin Ağustos ayında Schoening, FTX’in risk yönetiminde eksiklikler bulduğu için işten çıkarıldı. İki taraf arasında 5 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığı söyleniyor. Ancak, FTX’in 2022 Kasım ayındaki finansal sorunları nedeniyle bu anlaşma resmileştirilmedi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir