Özbekistan Kripto Madenciliğine Açık Ancak Hükümet Bazı Sınırlamalar Getirdi!


kripto
özbekistan kripto madenciliğine açık ancak hükümet bazı sınırlamalar getirdi! 2
  • Özbekistan’da faaliyet gösteren madenciler, kripto madenciliği operasyonlarına güç sağlamak için kendi güneş santrallerini kurmak zorunda kalacaklar.
  • Özbekistan ayrıca yeşil enerjiye dayalı madencilik operasyonlarının kurulmasına karşı bazı önemli vergi avantajları sunacak.

Özbekistan’ın Orta Asya Ülkesi, ülkesinde kripto madenciliği operasyonlarına izin vermeye hazır. Özbekistan’daki Ulusal Prospektif Projeler Ajansı (NAPP), kripto madenciliği operatörlerinden gelen talebini de açıkladı.

Özbekistan, madencilik operasyonları için güneş enerjisi kullanmaları koşuluyla şirketlerin dijital varlıkları çıkarmasına izin vereceğini söyledi. Hükümet web sitesinde 24 Haziran tarihli normatif yasa, “Kripto varlık madenciliğinin kaydına ilişkin yönergelerin” onayını açıklıyor. Normatif yasa aynı zamanda kılavuzların kesinleşme tarihini 9 Temmuz olarak belirlemektedir. Belgedeki başka bir madde tavizsiz bir ifade sunmaktadır. Şunları not eder:

Madencilik, fotovoltaik güneş enerjisi santrali tarafından sağlanan elektrik enerjisinin kullanımı ile sadece tüzel kişilik tarafından yapılmaktadır.

Ek bir sonuç olarak, madenciler, madencilik operasyonları için enerji sağlayacak olan fotovoltaik güneş enerjisi santraline sahip olmak zorundalar. Benzer şekilde, yürütme emri, madencilik operatörünün bir sertifika almasını ve Özbekistan‘ın kripto madenciliği şirketlerinin ulusal sicilinin bir parçası olarak kayıt olmasını gerektiriyor.

Prosedür birkaç belgenin bir listesini gerektirir. Ancak, lisanslama kuruluşunun nihai kararına sunulmasından itibaren 20 günden fazla sürmemelidir. Kayıt işleminden sonra sertifika bir yıl geçerliliğini korur.

Kripto madencilerine vergi avantajları

Özbekistan hükümeti, kripto madenciliği operasyonlarını güneş enerjisi üzerinde yürüten madenciler için büyük vergi avantajları açıkladı. Bu tür madencilik faaliyetlerinden elde edilen kripto para birimleri vergiden muaf tutulacak. Ülke, tüm yerli ve yabancı ülkeleri gelir vergisinden muaf tutacak.

Ancak madencilik çiftlikleri, Özbekistan hükümeti tarafından belirlenen tüketilen enerjiye ilişkin özel tarifelerle karşı karşıya kalacak. Hükümet ayrıca anonim kripto para birimlerinin madenciliğini de yasaklayacak. Hükümet bu konuda netleşmemiş olsa da, bunlar Monero (XMR) gibi özel kripto para birimleri olabilir.

Özbekistan, 2018’de yalnızca yerel bir yerel borsa aracılığıyla ticareti yasallaştırarak kripto para piyasasını benimsemişti. Böylece, mayınlı varlıkların ticareti yalnızca Özbekistan’daki kayıtlı kripto ticaret platformları aracılığıyla gerçekleşecek.

Nisan 2022’nin başlarında, yeniden yapılandırılmış NAPP, Özbekistan’ın kripto için düzenleyici düzenleyicisi oldu. Ülkede özel bir düzenleyici rejim kurmaktan sorumludur. Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, ülkeye kripto düzenleyici bir çerçeve getirmek için bir dizi girişim başlattı.

Kripto madenciliği operasyonları için gereken aşırı elektrik gücü, ülkeler için önemli bir endişe kaynağı olmuştur. Bu nedenle Çin, geçen yıl Bitcoin madenciliğini tamamen yasakladığını duyurdu. Daha sonra Kazakistan, ülkenin elektrik şebekesini zorlayan madencilik operasyonlarına da son verdi. Çin yasağından sonra Kazakistan, ABD’den sonra kripto madenciliği için en büyük ikinci ülke olarak ortaya çıktı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir