Nijerya Merkez Bankası, CBDC’yi Yükseltme Planlarıyla İlerliyor!


cbdc
nijerya merkez bankası, cbdc'yi yükseltme planlarıyla i̇lerliyor! 2
  • Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkenin merkez bankası dijital para birimini yükseltme planlarını sürdüreceğini açıkladı.
  • Yükseltme, CBDC’nin daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesinde kullanılmasını sağlayacaktır.
  • CBDC, katı kripto düzenlemelerine uymayı planlıyor.

Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı yükseltme planlarını sürdüreceğini duyurdu. Bu, CBDC‘nin daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesinde kullanılmasını sağlayacaktır.

CBDC, Nijerya‘nın fintech sektörü üzerinde olumsuz etkisi olan katı kripto düzenlemelerine uymayı planlıyor.

CBN Şube Kontrolörü Bariboloka Koyor, 9 Mayıs’ta Lagos’ta işletmeleri eNaira ile tanıştırmak için düzenlenen bir kampanyada konuştu. DSTV veya elektrik faturası ödeme, hatta uçak bileti ödeme gibi işlemleri yapmanıza olanak tanır.”

Koyor ayrıca, eNaira’nın hükümetten mali yardım almanın tek yolu olacağını ve bunun erken evlat edinmenin önemini vurguladığını da sözlerine ekledi.

Koyor ayrıca “Bankacılık işlemlerini çok kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için CBN’nin finansal kapsayıcılık ve bankacılık işlemlerinin verimliliği, güvenilirliği ve güvenliği açısından her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. Nijerya, eNaira’nın avantajlarından yararlanabilir.”

Nijeryalılar, naira son altı yılda %209’un üzerinde düştüğü için kriptoyu benimsemek için acele ediyor. KuCoin tarafından hazırlanan bir rapora göre, yaklaşık 33.4 milyon Nijeryalı halihazırda kripto para birimine sahip veya ticaret yapıyor.

Ne yazık ki, ülkenin kripto üzerindeki kısıtlamaları aşırı ve birçok kripto kullanıcısı bu kısıtlamaların altında ezildi ve hatta iki kripto tüccarının hesabı donduruldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreterleri tarafından yayınlanan bir raporda, Nijerya’da kripto üzerindeki kısıtlamaların sektörde yaşayan milyonları olumsuz etkilediği belirtildi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir