Meta’nın Instagram, Bu Haftaki NFT Hamlesinin Hemen Öncesinde Polygon İle Ortak Oldu!


meta
meta'nın instagram, bu haftaki nft hamlesinin hemen öncesinde polygon i̇le ortak oldu! 2
  • Instagram, başlangıçta Polygon ve Ethereum’da basılan NFT’leri destekleyecek ve sonraki aşamada daha fazla blok zincirine genişleyecektir.
  • Mark Zuckerberg ayrıca SparkAR aracılığıyla Instagram hikayeleri için artırılmış gerçeklik NFT’lerini getirmeyi planlıyor.

Facebook’un ana şirketi Meta Inc (NASDAQ: FB), takas edilemez tokenler dünyasında bir hamle yapmaya hazır. En son gelişmelere göre Meta, Instagram’da NFT‘leri güçlendirmek için Ethereum’un Katman 2 ölçeklenebilirlik platformu Polygon ile ortaklık kurdu.

İlk NFT seti bu haftadan önce Instagram’a gelecek. Şirket, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan en son videoda da aynı şeyi açıkladı. Meta şefinin Tom Bilyeu ile yaptığı son röportajda Web 3, NFT’ler ve Metaverse hakkında ayrıntılı olarak konuştuğu yorumları.

Zuckerberg, şirketin başlangıçta suları Instagram üzerinden NFT’lerle test edeceğini de sözlerine ekledi. Bu özellikleri Facebook’a ve ayrıca Meta’nın diğer ürünlerine de taşıyacaklar. İlginç bir şekilde Zuckerberg, Meta’nın sahip olduğu bir AR efekt yazılımı olan SparkAR aracılığıyla Instagram hikayeleri için artırılmış gerçeklik NFT’leri oluşturmaktan bahsetti.

Instagram, NFT yaratıcılarının yanı sıra koleksiyoncuların kripto cüzdanlarını bağlamalarına ve doğrulanmış koleksiyonları görüntülemelerine izin verecek. Bu özellik ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve daha sonra dünyanın diğer bölgelerinde kullanıma sunulacaktır. Gelişmeden bahseden Instagram şefi Adam Mosseri şunları söyledi:

Küçükten başlamak ve topluluktan bir şeyler öğrenmek istedik. Web3 tamamen güven ve güç dağıtmakla ilgilidir, ancak Instagram temelde merkezi bir platformdur, bu nedenle gerginlik vardır.

Bu hafta, Instagram’da NFT’leri paylaşabilecek bir avuç ABD’li içerik oluşturucu ve koleksiyoncu ile dijital koleksiyon ürünlerini test etmeye başlıyoruz. IG’de bir dijital tahsilatın yayınlanması veya paylaşılmasıyla ilgili herhangi bir ücret alınmayacaktır.

NFT’leri daha fazla Blockchain’e genişletmek

Şu anda Instagram, Polygon ve Ethereum’da basılan NFT‘leri destekleyecektir. Ancak şirket yakında Flow ve Solana gibi diğer blok zinciri ağlarındaki NFT’ler için destek eklemeyi planlıyor. Desteklenen cüzdanlardan bazıları Rainbow, MetaMask ve TrustWallet’tir. Çok yakında gelecek olan diğerleri ise Coinbase cüzdanı, Dapper cüzdanı ve Phantom.

Meta, Instagram’da görüntülenen NFT’lerin benzersiz bir “ışıltı” efekti ile geleceğini söyledi. Bu, onları standart paylaşılan fotoğraf ve resimlerden görsel olarak ayıracaktır. Ayrıca, bu NFT‘ler hem yaratıcıya hem de toplayıcıya atfedilecektir. Meta, NFT girişimi için Jen Stark ve Gary Vaynerchuk gibi bazı popüler içerik oluşturucularla işbirliği yapıyor.

NFT‘ler, bir öğenin sahipliğini öneren blok zinciri tabanlı dijital makbuzlardan başka bir şey değildir. NFT satışları 2021’in son yılında fırladı. 2021 yılı Chainalysis verilerine göre 41 milyar dolarlık NFT satışı kaydetti. Sonuç olarak, giderek daha fazla işletme NFT‘leri operasyonlarına entegre etme fikrini deniyor.

Bu yılın başlarında sosyal medya devi Twitter, Twitter Blue müşterileri için NFT profil resimlerinin sahipliğine izin verdi. Meta, kriptoya geçişi nedeniyle bazı eleştiriler aldı. Ancak, şirketin başka seçeneği olmayabilir! Defiant SuperRare’in kurucusu John Crain ile konuşan şunları söyledi:

Bu bir beyin fırtınası değil. Orijinal iş modelleri, içeriklerinden doğrudan para kazanamayan reklam öğeleri etrafında şekilleniyor ve NFT’ler bunu tamamen değiştirdi. Yenilik yaptığı veya eskidiği bir durumdalar.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir