Kuzey Kore Siber Saldırıları Kripto Endüstrisini Sallıyor!


kuzey kore
kuzey kore siber saldırıları kripto endüstrisini sallıyor! 2
  • CISA ve FBI, blockchain şirketlerini hedef alan Kuzey Kore siber tehditleri hakkında bir uyarı yayınladı.
  • Suç grupları, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ve oyna-kazan oyunları içeren blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimi endüstrisindeki kuruluşları hedef alıyor.
  • CISA, bu sorunun yakın zamanda çözüleceğine inanmıyor.

Pazartesi günü, Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçen ay meydana gelen Ronin Bridge saldırısından sonra blok zinciri şirketlerini hedef alan Kuzey Kore siber tehditleri hakkında bir uyarı yayınladı.

Uyarı, insanları ve kripto şirketlerini uyardı ve ayrıca blockchain güvenliğini sağlamak için kullanılabilecek çeşitli önlemleri içeriyordu.

Bu uyarıda birkaç hacker grubundan isimleriyle bahsedildi. Bu gruplar arasında Lazarus, APT38, BlueNoroff ve Stardust Chollima bulunur. Bu grupların tümü, gelişmiş kalıcı tehditler (APT) olarak sınıflandırıldı.

Bu grupların, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ve oyna-kazan oyunları içeren blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisindeki kuruluşları hedef aldığı kaydedildi.

Bu hacker grupları 2021’de yaklaşık 400 milyon dolar ile çekip gitmeyi başardılar. Bu sayı, suçluların 620 milyon dolar çalmayı başardığı Ronin Bridge saldırısından sonra 2022’de çoktan aşıldı. Bu sadece kripto para birimi alanındaki siber suç sorunları hakkında bir şeyler yapılması gerektiğini kanıtlıyor.

CISA, bu sorunun yakın zamanda çözüleceğine inanmıyor ve “Bu aktörler, Kuzey Kore rejimini desteklemek için fon oluşturmak ve aklamak için kripto para teknolojisi firmalarının, oyun şirketlerinin ve borsaların güvenlik açıklarından yararlanmaya devam edecekler” dedi.

Bu siber tehditlerin Kim Jong-un’a uygulanan ağır yaptırımlardan kaynaklandığına inanılıyor. Bu yaptırımlar temel olarak nakit akışına tüm erişimi engelledi ve bu da onu nükleer silahları finanse etmek için kriptoya dönmeye zorladı.

CISA, siber suç sorunlarına yardımcı olabilecek birçok azaltma stratejisi olmasına rağmen, en iyi stratejinin eğitim ve tehdidin boyutuna ilişkin farkındalık olduğunu belirtti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir