Kripto Topluluğu Porto Riko’daki Vergisiz Kripto Adasına Mı Taşınıyor?


coinprojesi.com 1 11195
kripto topluluğu porto riko'daki vergisiz kripto adasına mı taşınıyor? 2

Anthony Emtman Los Angeles’tan ayrıldı ve St. Regis Bahia Beach Resort’ta bir daire satın aldı. Ikigai Asset Management başkanı artık Porto Riko’nun kuzey kıyısında büyüyen kripto topluluğunun bir parçası.

Zengin yatırımcılar, anakara Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa vadeli kazançlar için yüzde 20’ye kadar sermaye kazancı vergisi ve yüzde 37’ye kadar gelir vergisi öderler. Porto Riko’da para ödüyorlar – hiçbir şey. Anakara ABD’de yerleşik şirketler yüzde 21 kurumlar gelir vergisi ve değişen seviyelerde federal gelir vergisi öderler. Porto Riko’da hepsi, yüzde 4 ödüyorlar. Kripto yatırımcıları için bu kesinlikle bir beyin fırtınası değil. Kripto pazarı fahiş bir şekilde büyümeye devam ediyor ve Washington’daki iktidardaki Demokratlar zenginler üzerinde daha yüksek vergiler için baskı yapıyor.

Facebook muhbiri Frances Haugen geçenlerde New York Times’a Porto Riko’da “kripto arkadaşları” ile birlikte yaşadığını söyledi ve New York Belediye Başkanı seçilen Eric Adams, Kasım ayında kripto milyarderi Brock Pierce ile Porto Riko Valisi Pedro Pierluisi ile akşam yemeğine bile uçtu. Oraya taşınmak isteyen müşterilere tavsiyede bulunan vergi avukatı Giovanni Mendez, “Artık mesele, ‘Vergilerden tasarruf etmek için Porto Riko’ya gidin’ değil, “ama, ‘Porto Riko’ya gidin çünkü herkesin gittiği yer orası’ diyor.

Porto Riko hükümeti, 2012’de mücadele eden ekonomiye nakit enjekte etme ve istihdam yaratma umuduyla vergi indirimleri yarattı. Yaptılar, ancak hedge fonları esasen adaya doğru yol aldı. Ancak gerçek bir yeni gelen seli, Covid 19 pandemisi ve kripto endüstrisi tarafından tetiklendi.

Tüm bunlar, dünyanın her yerindeki benzer bölgelerden tanıdık gelen olağan dezavantajlara sahiptir: Yararlı yasaların çoğu, yalnızca yabancı sakinler için geçerlidir ve hayatlarını adada doğuştan eli boş geçiren yerlileri bırakır. O halde, pek çoğunun -en azından söylemek gerekirse- yeni zenginleri memnuniyetle karşılamaya isteksiz olması, gelir akışının eşitsizliği artıracağından ve toplumsal gerilimlere yol açacağından korkmasına şaşmamalı. Zaten konut fiyatları kesinlikle saçma.

Bu yıl, Porto Riko daimi ikamet için 1.200’den fazla başvuru aldı – yeni bir rekor. Porto Riko’nun vergi avantajlarından yararlanmak isteyen anakara ABD vatandaşlarının sayısı bu yıl üç katına çıktı. 274 şirket, limited şirket, ortaklık ve diğer kuruluşlar, adanın %4 kurumlar vergisi oranı ve temettülerde %100 vergi muafiyeti sağlayan İhracat Hizmetleri Yasası tarafından yetkilendirilmiştir.

Şirketler ve vergi avukatı Giovanni Mendez, bunun artık “Vergilerden tasarruf etmek için Porto Riko’ya gidin” olmadığını söylüyor. “Porto Riko’ya git çünkü herkes oraya gidiyor.”

Kripto topluluğu özellikle sahil boyunca üç bölgeyi tercih ediyor. Bahia ve Ritz-Carlton Dorado Beach Resort gibi ücra kaçamaklar var. Şehirde yaşamak isteyenler başkent San Juan’ın lüks bir semti ve alışveriş bölgesi olan Condado’da konaklıyor.

“Restoranlar, kafeler ve AVM var; Bu bir tür mini Miami gibi. Mayıs 2021’de San Francisco’dan Condado’ya taşınan varlık yöneticisi Santiago Capital’in genel müdürü Brent Johnson, “Buraya gelmek, işimi yapmak ve hala finans dünyasına bağlı olmak Hawaii veya Meksika’dan çok daha iyiydi” diyor.

emlak patlaması
Yeni gelenlerin akını, özellikle tatil bölgelerinde emlak piyasasında dalgalar yaratıyor. Porto Rikolu bir emlakçı olan Priscilla Ferrer, fiyatların neredeyse üç katına çıkmasıyla en fazla büyümeyi Dorado’nun gördüğünü söylüyor. “Bu çok saçma” diyor. Bu lüks mülkler ekonomik bir fiyata değil, duygusal bir fiyata satın alınıyor” dedi.

Luxury Collection Real Estate’in kurucu ortağı Francisco Fournier, 20 milyon dolardan fazla mülk satmanın artık yaygın olduğunu söylüyor. “Şu anda Dorado Beach’te bir evi 27 milyon dolara satıyoruz ve bir başkası 29 milyon dolara satıyor.”

Gramercy Real Estate Group’un kurucusu Blanca Lopez, Bahia’da metrekare başına fiyatların neredeyse iki katına çıktığını söylüyor. Porto Riko emlakçı Priscilla Ferrer şunları söyledi;

Bu çok saçma. Bu lüks mülkler ekonomik bir fiyata değil, duygusal bir fiyata satın alınmaktadır.

Fiyatlar bazı durumlarda lüks siteler için metrekare başına 32.000 doların üzerindeyken, Condado’daki üst düzey evler, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35’lik bir artışla metrekare başına 15.000 ila 16.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Alıcılar adaya yüksek kaliteli evlerin inşa edilebileceğinden daha hızlı akın ettiğinden, talebi karşılamak için yeterli envanter yok.

Porto Riko Üniversitesi Planlama Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Raul Santiago-Bartolomei, “Bütün bunlar adalıların barınma ve iş olanaklarına zarar veriyor” diyor. “Bu yerler, bu yüksek fırsat bölgelerinin yakınında yaşaması gereken işçiler ve düşük gelirli haneler için artık erişilemez durumda.”

Yine de işler yaratılıyor: çoğu çağrı merkezlerinde, ardından danışmanlık hizmetleri, reklamcılık, halkla ilişkiler ve vergi ve muhasebe hizmetleri geliyor. Ancak yerli Porto Rikoluların çoğu bunun için kalifiye değil – peki, dünya mükemmel değil.

Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı bölüm başkanı Carlos Fontan, “İşler gelmeye devam ettiği sürece, kripto topluluğu için kapılar açık” diyor. O zaman her şey yolunda.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir