Kripto Analisti, ‘SOL’un Fiyatı Risk Altında’ İddiasında!


kripto
kripto analisti, 'sol'un fiyatı risk altında' i̇ddiasında! 2
  • Kripto analisti Miles Deutscher, Celsius ve 3AC tankının ardından SOL’un fiyatının tehlikede olduğunu belirtiyor.
  • Bir Twitter ileti dizisinde Deutscher, vardığı sonucun nedenlerini açıklıyor.
  • Analist ayrıca ademi merkeziyetçilik ve kullanıcı koruması ile ilgili önemli bir soruyu gündeme getiriyor.

Kripto analisti Miles Deutscher, yakın tarihli bir Twitter gönderisinde, Celsius ve 3AC tankının ardından SOL’un fiyatının tehlikede olduğunu söyledi. 21 gönderilik bir başlıkta, popüler kripto yatırımcısı bu sonucun nedenlerini detaylandırıyor.

“Celsius ve 3AC piyasayı alt üst ettikten sonra, ilgili başka bir olay ortaya çıkmaya başladı” diye başlıyor yazı.

Analist şu anda üç büyük tasfiye olduğunu açıklıyor. Bunlar arasında SOL durumu Deutscher için en ilgi çekici olanı gibi görünüyor. Bunun nedeni, büyük bir SOL balinasının 108 milyon dolar borç almak için Solend protokolüne 160 milyon dolar yatırmış olmasıdır.

Bu pozisyon tasfiyeye yaklaştıkça, kullanıcı fonlarının riske atılabileceğine dair korkuları tetiklemeye başladı. Solana’nın son zamanlardaki istikrarsızlığı, kitlesel bir tasfiye olayının ortasında potansiyel sorunlara yol açıyor. Ek olarak, yüksek kayma nedeniyle kullanıcı fonları savunmasız olabilir.

Deutscher, buna karşılık olarak Solend protokolünün bir çözüm için müzakere etmek için balinaya ulaşmaya karar verdiğini ekliyor. Ancak balina yanıt vermedi. Bildirildiğine göre, Solend daha sonra balinanın hesabını geçici olarak devralmak için acil durum yetkisi vermek için bir teklif yayınladı. Beklendiği gibi, bu hareket iyi karşılanmadı.

Celsius ve 3AC durumlarından bir şey öğrendiysek (sic), zincir üstü şeffaflığın kripto finansal ekosisteminin çok ihtiyaç duyulan bir bileşeni olduğudur. DeFi’nin çözmeyi amaçladığı sorun tam olarak budur.

Ancak tepkilere rağmen %97,5’i karara evet oyu verdi. Ancak oyların %90’ından fazlası tek bir kullanıcı tarafından verildi. Kullanıcı varlıklarındaki 270 milyon doların kaderi bu nedenle tek bir varlık tarafından belirleniyor. Deutscher, oylama gücüne DAO holdingleri tarafından karar verildiğinden, bunun sistemdeki temel bir kusur olduğunu iddia ediyor.

Deutscher ayrıca bu kararın toplumda daha fazla bölünmeye yol açtığını teorize ediyor. Ve Solend protokolü bu tek oyu geçersiz kılarak hatalarını düzeltmek için acele etti. Ama sonra şu soruyu soruyor: “Teklif sonuçlarına uyulmadığı takdirde bir DAO’nun anlamı nedir?”

Analist, bunun kriptoda ihtiyaç ve istek arasındaki klasik durum olduğunu savunuyor. “İstediğimiz şey ademi merkeziyetçilik, ancak ihtiyacımız olan (bu durumda) kullanıcı koruması.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir