Japonya, Kripto Borsalarından Yaptırım Kısıtlamalarına Uymasını İstiyor!


coinprojesi.com japonya kripto borsalari rusya
japonya, kripto borsalarından yaptırım kısıtlamalarına uymasını i̇stiyor! 2
  • Japon yetkililer Pazartesi günü kripto para borsalarına Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı varlık dondurma yaptırımlarına tabi işlemleri işlememelerini emretti.
  • Hareket, Cuma günü yapılan ve Batılı ülkelerin “varlıklarını artırmak ve transfer etmek için dijital varlıkları kullanan yasa dışı Rus kuruluşlarına maliyet uygulayacağını” söyleyen Yediler Grubu (G7) açıklamasının ardından geldi.

Japon yetkililer, kripto para borsalarını Rusya ve Beyaz Rusya’nın varlıklarının dondurulmasına ilişkin yaptırımlara tabi işlemleri işlememeye mecbur etti. Yerel mali düzenleyicinin üst düzey bir yetkilisine atıfta bulunarak Reuters tarafından bildirildi.

Japon hükümetinin yaptırımlara uymak için kripto para piyasası üzerindeki gözetimini artıracağı bildiriliyor. Yaptırım uygulanmış adresleri içeren her işlem, 8.487 $ para cezası veya üç yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanacaktır. Mart 2022 itibariyle Japonya’da 30’dan fazla kripto para borsası olduğunu hatırlayın.

Japonya G7 kararını destekliyor!

Yetkililere göre bu, Ukrayna’nın işgalini durdurması için Rus hükümetine daha fazla baskı yapmayı amaçlayan yeni G7 açıklamasıyla uyumlu. Dünya güçleri, Rus kurumlarının ve bireylerin, Ukrayna‘ya yönelik saldırıyla bağlantılı olarak uygulanan mali yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerine başvurabileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan üst düzey bir yetkili, “G7 ivmesini canlı tutmak için bir duyuru yapmaya karar verdik” dedi. “Ne kadar erken o kadar iyi.”

Hatırlayın, 24 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna İşgali’nin başladığını duyurdu.
Politikacının temin ettiği gibi, eylemlerin amacı “Kiev rejimi tarafından sekiz yıldır istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumak”.

Buna karşılık, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu. Rusya’nın “askeri altyapımıza, sınır muhafızlarımıza saldırılar düzenlediğini” kaydetti.
Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, çatışmanın tırmanmasının ardından Putin’e ve diğer üst düzey yetkililere kişisel yaptırımlar uyguladı. Rusya Merkez Bankası ve büyük Rus bankalarına da yaptırımlar uygulandı.

Rusya’ya karşı yaptırımlar ve kripto para birimlerini nasıl etkileyecek

Yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerinin kullanımını engellemeye çalışan tek ülke Japonya değil. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) de bunu belirtti.

Geçen hafta, ABD sakinlerinin ve dijital varlık şirketlerinin kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırırken yaptırımlara uymasını gerektiren bir kılavuz yayınladı.

ABD’deki işletmelerin ve bireylerin “OFAC düzenlemelerini atlatmaya yönelik girişimleri önlemek için” uyanık kalmaları gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle, “yasaklanmış işlemlerde bulunmamalarını sağlamak için riske dayalı önlemler” almaları gerekir.

Açıklama, Beyaz Saray yetkililerinin Rusya’nın yaptırımlardan tamamen kurtulmak için kripto para kullandığını görmediklerini söylemelerine rağmen yapıldı. Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) daha önce tüm kripto para borsalarının şüpheli işlemleri bildirmesini şart koşuyordu. Ancak OFAC liderliği bunu bir adım öteye taşıdı.

Birkaç kripto para borsası, Rusya’daki faaliyetlerini durdurmayı reddetmelerine rağmen, yaptırımlara zaten uyuyor. Bununla birlikte, çatışmanın tırmanması durumunda dünya güçlerinin sonunda bunu kripto para birimi borsalarına dayatabileceğine dair korkular var.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir