IMF’ye Göre Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Varlıkların Kabulünü Artıracak!


coinprojesi.com 141822
imf'ye göre rusya-ukrayna savaşı kripto varlıkların kabulünü artıracak! 2

Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) bir genel müdürün, kripto para birimlerinin artan kullanımının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olabileceğini düşündüğü bildiriliyor.

Financial Times (FT) tarafından yayınlanan yeni bir raporda, IMF birinci genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, Rusya’ya uygulanan geniş kapsamlı uluslararası yaptırımların mevcut ekonomik dünya düzenini parçalayabileceğini söylüyor.

Gopinath, kripto varlıklarının, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ve istikrarlı paraların yanıt olarak artan bir şekilde benimsenebileceğine inanıyor. Ardından düzenleme ihtiyacı gelir.

Gopinath diyor ki,

“Bütün bunlar, bizi uluslararası düzenleme sorununa çeken son olayların ardından daha da fazla dikkat çekecek.

Orada doldurulması gereken bir boşluk var.”

Gopinath ayrıca FT’ye, ABD’nin Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak uyguladığı yaptırımların bir sonucu olarak ABD doları hakimiyetinin azalacağını söyledi.

Aralık ayında IMF, uluslararası düzenlemeye yönelik baskının bir parçası olarak, yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık kripto piyasasının geleneksel finansal sistemle daha fazla bağlantılı hale gelmesiyle, belirli ülkelerde sistemik finansal istikrar risklerinin ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Kurum, Ocak ayında kripto para birimlerinin artan popülaritesinin fiyat oynaklığı ile birleştiğinde geleneksel piyasaları nasıl olumsuz etkileyebileceğini tartışarak takip etti.

Daha yakın zamanlarda, IMF‘nin genel müdürü Kristalina Georgieva, kuruluşun kripto para birimleri yerine CBDC’leri tercih ettiğini söyledi.

“CBDC’ler ihtiyatlı bir şekilde tasarlanırsa, potansiyel olarak daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik, daha fazla kullanılabilirlik ve özel dijital para biçimlerinden daha düşük maliyet sunabilirler.

Bu, doğası gereği değişken olan desteklenmemiş kripto varlıklarıyla karşılaştırıldığında açıkça görülüyor.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir