Hollanda Makamları Binance’e 3 Milyon Dolar Para Cezası Verdi!


coinprojesi.com binance 7579
hollanda makamları binance'e 3 milyon dolar para cezası verdi! 2
  • Geçen yıl, De Nederlandsche Bank (DNB), Binance’e Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanı (Önleme) Yasası (Wwft) kapsamında faaliyet göstermediği için halka açık bir uyarı yayınladı.
  • DNB’ye göre, kripto servis sağlayıcılarının kendilerine kaydolma kararı, yasa dışı işlemlere karşı mücadelelerinde çok önemli.

Hollanda Merkez Bankası, gerekli kayıtlar olmadan kripto hizmetlerini yürütmek için Binance Holdings LTD’ye para cezası verdi. Kayıt başvurusu, varlık sınıfının oluşturduğu yüksek kara para aklama ve terör finansmanı riski nedeniyle 21 Mayıs 2020’de kripto şirketlerine empoze edildi.

18 Ağustos 2021’de De Nederlandsche Bank (DNB), Binance’e Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanı (Önleme) Yasası (Wwft) kapsamında faaliyet göstermediği için halka açık bir uyarı yayınladı. Bu ihlal, onları rapora göre üçüncü kategoriden para cezasına çarptırıyor. Kayıtlı olmadığı için Binance, olağan dışı işlemleri FIU-NL’ye bildiremedi. Bu, bu tür işlemleri soruşturma organının görüş alanından çıkarır.

Bu nedenle kripto borsası 3.325.000 Euro (3.37 milyon $) para cezasına çarptırıldı. Temel idari para cezası miktarının 2.000.000 Avro (2 milyon $) ve azami miktarın 4.000.000 Avro (4 milyon $) olduğunu belirtmek önemlidir. Bu kararın diğer borsalara uyarı niteliği taşıması için temel tutar artırıldı. Ayrıca, DNB’nin Genel ince ayar politikası da dikkate alındı.

Binance para cezasının %5 oranında denetlendiğini gördü

Ceza miktarındaki artış, borsanın itibarını da dikkate aldı. Binance, günlük 13.7 milyar doları aşan işlem hacmiyle dünya çapında en büyük kripto servis sağlayıcılarından biridir. Ayrıca Hollanda’da çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Borsaya ağır bir para cezası verilmesinin bir başka nedeni de, düzenleyici kuruma herhangi bir vergi ödenmediği için Binance’in rekabet avantajına sahip olmasıdır. Ayrıca ülke içindeki işleyişinde herhangi bir ek maliyete de maruz kalmamıştır.

İhlal süresinin, tescil zorunluluğunun getirildiği tarihten (21 Mayıs 2020) soruşturmanın başlatıldığı güne (Aralık 2021) kadar olduğu söyleniyor. Ne olursa olsun, Binance son kayıt başvurusu ile birlikte süreç boyunca çok şeffaf olduğu için para cezası yüzde 5 oranında yönetildi.

DNB’ye göre, kripto servis sağlayıcılarının kendilerine kaydolma kararı, yasa dışı işlemlere karşı mücadelelerinde çok önemli.

Wwft’nin amacı, suçtan elde edilen gelirlerin aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele etmektir. Kara para aklama ile mücadele, her türlü ciddi suçla etkin mücadele için büyük önem taşımaktadır. Ne de olsa, suçtan elde edilen gelirlerin suç kaynaklı kökenini gizlemek, bu suçların faillerinin soruşturma makamlarının erişiminden uzak durmalarını ve biriken varlıklardan rahatsız edilmeden yararlanmalarını sağlar.

Geçen yıl, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi, Binance’in ülkede herhangi bir düzenlenmiş faaliyet yürütmesine izin verilmediğini belirtti. Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı da borsanın ülkede izinsiz faaliyet gösterdiği konusunda uyardı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir