Halka Açık Şirketler Tarafından Kontrol Edilen Bitcoin Hash Oranı %19’a Çıktı!


bitcoin
halka açık şirketler tarafından kontrol edilen bitcoin hash oranı %19'a çıktı! 4

Veriler, halka açık madencilik şirketlerinin kontrolünde bitcoin hash oranının son zamanlarda %19’a yükseldiğini gösteriyor.

Halka Açık Madencilik Şirketlerinin Bitcoin Hashrate Artışlarındaki Payı %19’a Çıktı

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, halka açık şirketler tarafından kontrol edilen BTC hash gücü miktarı, geçen yıl boyunca keskin bir artış gözlemledi.

“Hash oranı”, Bitcoin ağına bağlı toplam bilgi işlem gücü miktarını ölçen bir göstergedir.

Hash oranının dağılımı, blok zinciri ağının şu anda ne kadar merkezi olmayan olduğunu bize söyleyebilir. Bilgi işlem gücünün büyük bir kısmı tek bir varlığa aitse, kripto daha az merkeziyetçiliğe sahip olacaktır.

Öte yandan, hash oranını kontrol eden çok sayıda bağımsız kuruluş, ağı daha merkezi olmayan hale getirecektir.

Büyük ölçüde ademi merkeziyetçiliğe sahip kripto blok zincirleri, genellikle ağdaki kötü niyetli saldırılara karşı daha dirençlidir.

Bugün, ana işi çok sayıda madenciye sahip büyük Bitcoin madencilik çiftliklerine sahip olan halka açık birçok şirket var.

Bu şirketlerin madencilik hisse senetlerinin çekici yanı, geleneksel yatırımcılara BTC’ye maruz kalmanın alternatif bir yolunu sunmalarıdır.

Şimdi, aşağıda, bu halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin toplu hash oranlarının geçen yılın Ocak ayından bu yana nasıl değiştiğini gösteren bir grafik var:

coinprojesi.com chart 3 498x420 1

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, bu madencilik şirketleri tarafından kontrol edilen Bitcoin hash gücünün payı Ocak 2021’de sadece %3’tü.

O zamandan beri, gösterge keskin bir artış gözlemledi ve şu anda yaklaşık %19’da duruyor. Bu eğilimin arkasında birkaç neden var.

Ocak 2021’de bu tür halka açık sadece birkaç şirket vardı, ancak bugün bu sayı 26’ya yükseldi. Bu dönemde birçok özel şirket halka açıldı ve dolayısıyla bu yükselişe katkıda bulundu.

Diğer bir neden de, kamu şirketlerinin sermayeye daha fazla erişimi olması ve bu nedenle çiftliklerini özel madencilerden daha hızlı genişletebilmeleri olabilir.

Bu %19’luk pay birkaç şirket tarafından oluşturulsa da, en büyük madencilerden bazıları yine de hash gücü üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyor.

Rapor, bu yükseliş eğiliminin yakın gelecekte devam edeceğini ve bu da ağın zamanla daha az merkezileşmeye devam edebileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %5 düşüşle 45 bin dolar civarında dalgalanıyor.

coinprojesi.com chart 4 640x336 1
halka açık şirketler tarafından kontrol edilen bitcoin hash oranı %19'a çıktı! 5

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir