Hafta Öncesinde Bitcoin (BTC) İçin Önemli Olaylar ve İzlenecek Zincir İçi Gelişmeler!


btc
hafta öncesinde bitcoin (btc) i̇çin önemli olaylar ve i̇zlenecek zincir i̇çi gelişmeler! 3
  • Geçen hafta, uzun vadeli sahipler nihayet 23.000 $ fiyat seviyelerinin altında 178.000’den fazla Bitcoin’i tasfiye etmekten vazgeçti.
  • Piyasa analistleri, yatırımcılardan son yükselişin ardından temkinli iyimserliği sürdürmelerini istiyor. Küresel makrolar hala iyi durumda görünmüyor.

Geçen hafta, Bitcoin yatırımcıları için bir başka acımasız düzeltme haftasıydı! Geçen hafta sonu, Bitcoin (BTC) fiyatı, gerçekleşen büyük tasfiyelerin ortasında 18.000 doların altına düştü. Kripto piyasaları için likidite krizi yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. Celsius Networks’ten sonra, Solana tabanlı merkezi olmayan protokol Solend başka bir likidite kriziyle karşı karşıya.

Bitcoin Cumartesi gününün düşük seviyesinden kısmen toparlanmış olsa da, yatırımcı güveni şimdilik düşük görünüyor. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin (BTC), 380 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 19.963 dolarlık bir fiyatla yüzde 7.9 artışla işlem görüyor.

coinprojesi.com aksldmasd
hafta öncesinde bitcoin (btc) i̇çin önemli olaylar ve i̇zlenecek zincir i̇çi gelişmeler! 4

Bitcoin’in kapitülasyona girmesi, madencilerin tasfiyesi ve uzun vadeli sahiplerin kayıp rezervasyonu yapmasıyla zincir üzerinde bazı önemli gelişmeler oldu. Ayrıca, küresel makro gelişmeler BTC momentumu hakkında daha fazla karar vermede ağırlık yaratmaya devam edecek.

Bitcoin’in izlemesi için zincirdeki önemli gelişmeler

  • Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, son üç günün tarihteki en büyük USD cinsinden Bitcoin kaybına tanık olduğunu bildirdi. “7,325 milyar doların üzerinde BTC kaybı, daha yüksek fiyatlarla biriken kripto paraları harcayan yatırımcılar tarafından kilitlendi” deniyor.
  • Geçen hafta, uzun vadeli sahipleri günde 20K-36K Bitcoin sattı. Bu genellikle, 2021 yılının ilk yarısında veya öncesinde madeni para biriktiren sahipleri içerir.
  • 23.000 doların altında, Bitcoin uzun vadeli sahipleri 178K Bitcoin sattı, yani toplam varlıklarının yüzde 1.31’i. Bununla birlikte, toplam BTH varlıkları Eylül 2021 seviyesine düştü. Glassnode şöyle açıklıyor: “Birkaç Bitcoin LTH, 69 bin doları bile satın aldı ve 18 bin dolarlık dip satarak -%75 zararla kilitlendi”.
  • Son iki yıldaki güçlü birikimin ardından, Bitcoin madencileri şimdi düşüşte. Geçen hafta, Bitcoin madencileri hazinelerinden 9.000 Bitcoin’i tasfiye etti ve şu anda yaklaşık 50.000 BTC’ye sahipler. Her düşüşte Bitcoin, madenciler için blok üretim maliyetlerine yavaş yavaş yaklaşıyor.

İşte kripto uzmanlarının söyledikleri

Bazı piyasa uzmanları yatırımcılardan temkinli iyimserliği sürdürmelerini istiyor. Bitcoin‘in 20.000 doların altına düşmesi ve 2017’nin en yüksek seviyesi iyi bir işaret değil, elbette son fiyat düşüşü zorunlu satıcılar yüzünden olabilir. Türev işlem platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes şöyle yazıyor:

Hafta sonu itibari para piyasaları kapalıyken, $BTC iyi bir hacimle Cuma gününe göre neredeyse %20 düşüşle 17.600 $’a düştü. Zorla bir satıcının durma seferini tetiklediği gibi kokuyor.

Ayrıca, zorunlu satış nedeniyle toparlanmanın yakında gelebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak, satış baskısının devam edebileceğine inanıyor. Öte yandan, kripto piyasası bazı büyük oyuncuların büyük likidite sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu görüyor. Popüler yatırımcı Mike Alfred şunları söylüyor:

Bitcoin büyük oyuncuları tasfiye etmiyor. Santigrat gibi en fazla maruz kalan oyunculara maksimum hasar verecek bir seviyeye indirecekler ve sonra aniden sıçrayacak ve bu firmalar tamamen yok edildiğinde daha yükseğe çıkacak. Zaman kadar eski bir hikaye.

Genel makro kurulumu

ABD’nin en iyi endeksleri, Mayıs ayından bu yana yaşanan büyük fiyat düzeltmesinin ortasında, tepe noktalarından yüzde 20-30 arasında bir düzeltme ile karşı karşıya kaldı. Ancak, daha kötüsü bitmiş gibi görünüyor. Welt analisti Holger Zschäpitz şöyle açıklıyor:

Saklanacak bir yer yok: Hisse senetleri ve tahviller birlikte şimdiye kadarki en kötü çeyrek için yolda. Bu arada, kredi piyasaları da darbe aldı. Bitcoin, Kasım ayında (BBG aracılığıyla) yaklaşık 70.000$’a ulaştığından beri değerinin üçte ikisinden fazlasını kaybetti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir