Güney Kore’deki 30’dan Fazla Kripto Borsasında Kapanma Tehlikesi


  • Güney Kore’deki kripto borsalarının yarısından fazlası bugünlerde günü hizmet kapanışını açıklayabilir.
  • Bu kripto borsalarının çoğu henüz ülkenin FSC’si tarafından öngörülen düzenleyici gereklilikleri yerine getirmedi.
güney kore'deki 30'dan fazla kripto borsasında kapanma tehlikesi

Güney Kore’deki 30’dan fazla kripto para borsasının bugünlerde kapanma bildirimi vermesi bekleniyor. Ağustos ayındaki bir duyuruya göre, ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), tüm kripto borsalarının yasal ticaret platformları olarak kaydedilmesini şart koşuyor. Bu, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) Yasası’nda, Belirtilen Mali İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanılmasıyla ilgili olarak belirtilmiştir.

Bu şartı yerine getirmek için, borsaların güvenlik ihlali sınırlaması için Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemine (BGYS) başvurması gerekiyordu. Borsaların ayrıca KYC hesabı oluşturmak için yerel bankalarla ortak olması gerekiyordu. FSC, yukarıdaki koşulların karşılanması için altı aylık bir ödemesiz süre verdi. Ancak, 24 Eylül’e kadar bunu yapamayan şirketlere, hizmet kapanışını duyurmak için süre verildi.

Sektör kaynaklarının söylediğine göre, 24 borsa BGYS için başvuruda bulunmadı ve 10 borsada daha sertifika yok. Şu anda, Güney Kore’deki 66 borsadan sadece 28’i belirlenmiş sisteme sahip. Bunlardan sadece dört dev borsa, yani Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit, bir AML kuruluşu olan Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydoldu. Dörtlü ayrıca gerekli BGYS’ye sahiptir ve gerçek isimli bir banka hesabı sistemine sahiptir.

Güney Kore ve kripto borsaları

Ancak geri kalanlar, bankalar daha küçük borsalarla ortaklıklar kurmak konusunda isteksiz olduklarından, bu tür hesapları yapmak için hala mücadele ediyor. Bu borsalar artık kriptodan kriptoya ticaretle sınırlıdır. ProBit, Cashierest ve Flybit’i içerirler. Öte yandan, yukarıda belirtilen dörtlü, kayıt tamamlandıktan sonra fiat ve kripto para birimleri arasında ticaret yapabilir.

Sadece birkaç saat önce Upbit, Doğu Asya ülkesinde ilk onaylı kripto borsası oldu. Bu, FSC’nin FIU’su tarafından bugün yapılan bir incelemeyi takip ediyor. FIU tercüme edilmiş bir açıklamada şunları söyledi;

Mali denetim kurulunun rapor incelemesinin sonuçlarını ve sanal varlık sağlayıcı raporlama inceleme kurulunun tartışmasını dikkate alarak, DOOMU’nun sanal varlık sağlayıcısının raporunu düzeltmeye karar verdik,

Rapor inceleme komitesi, adalet, tarafsızlık ve profesyonellik için dokuz dış sivil uzmandan oluşuyordu. Yukarıdaki dördü dışında, Kore Dijital Borsası (Flybit) ve bir mütevelli olan Koda, FIU’ya raporlar sunmuştur.

Büyük kayıplar nedeniyle

Özellikle, Güney Kore’deki borsa kapanışları , büyük yatırımcıların Kore wonu (KRW) 3 trilyona (2.6 milyar $) varan kayıplara yol açabilir. Ek olarak, Kore Üniversitesi’nden profesör Kim Hyoung-Joong, kapatmanın 42 kimchi madeni parasını ortadan kaldırabileceğini tahmin ediyor. Bunlar, yerel borsalarda listelenen ve çoğunlukla KRW’de işlem gören dijital para birimleridir. Bitcoin dışındaki Kimchi madeni paraları, Güney Kore’nin kripto ticaretinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor. Kore Finans Tüketici Federasyonu başkanı Cho Yeon-haeng şunları söyledi;

Çok sayıda küçük borsada ticaretin askıya alınması ve varlıkların dondurulmasıyla büyük yatırımcı kayıpları bekleniyor, çünkü müşteri koruması yakın bir zamanda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan borsaların önceliği olmayacak.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir