Gartner Raporu: İnsanların %25’i 2026’ya Kadar Metaverse’de Zaman Geçirecek!


gartner
gartner raporu: i̇nsanların %25'i 2026'ya kadar metaverse'de zaman geçirecek! 2
  • Gartner araştırması, dünyadaki kuruluşların yüzde 30’unun 2026 yılına kadar Metaverse’de ürünlere sahip olacağını gösteriyor.
  • Facebook’un Metaverse’e girişi, Metaverse’i birkaç yıl içinde potansiyel olarak milyarlarca dolarlık bir endüstri haline getirecek olan yangına yakıt ekledi.

Metaverse son zamanlarda yeni tartışma konusu oldu ve analistler bunun çevrimiçi sosyal etkileşimlerde bir sonraki büyük devrim olduğuna inanıyor. 7 Şubat Pazartesi günü, teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner kısa süre önce, insanların yaklaşık yüzde 25’inin 2026 yılına kadar Metaverse’de her gün bir saat geçireceğini belirten bir rapor yayınladı.

Bu, eğitim, sosyal, iş, alışveriş ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler için olabilir. Gartner, markaların, kullanıcıların hayatlarını dijital olarak kopyalamalarına olanak sağlayacak altyapıyı oluşturmaya başladığını kaydetti.

Ancak Gartner Başkan Yardımcısı Marty Resnick, sanal, etkileşimli ve üç boyutlu deneyimler için artan bir talep olduğunu söyledi. Ancak Resnick bunu tek partili bir oyun olarak görmüyor. Bunun yerine Gartner yöneticisi, Metaverse’i birleştirmek için markaların işbirliği yapması gerektiğine inanıyor.

Ayrıca dünyadaki kuruluşların yüzde 30’unun Metaverse’de ürünleri olacağını da sözlerine ekledi. Gartner yöneticisi açıkladı:

Sanal sınıflara katılmaktan dijital arazi satın almaya ve sanal evler inşa etmeye kadar bu faaliyetler şu anda ayrı ortamlarda yürütülüyor. Sonunda, teknolojiler ve deneyimler arasında birden fazla varış noktası olan tek bir ortamda – meta veri tabanında yer alacaklar.

Piyasa analistleri Metaverse’de yükselişe geçiyor!

Sosyal medya devi Facebook şimdi Metaverse dünyasında bir sonraki büyük bahsini alıyor. Şirket, kendisini Meta olarak yeniden markalaştıracak kadar ileri gitti. Facebook’un Metaverse’e girişi, sektördeki pazar liderlerinin ilerlemeyi nasıl görebileceğine dair bakış açısını değiştirdi.

Metaverse kullanıcılarının oranı 2020’nin başından Haziran 2021’e kadar 10 kat arttı. Kasım 2021’deki Gri Tonlamalı bir rapor, Metaverse endüstrisindeki toplam değerlemenin birkaç yıl içinde kolayca trilyon dolara ulaşabileceğini gösterdi.

Kripto alanındaki metaverse projeleri de son zamanlarda sağlam bir çekiş kazanıyor. Bu, Decentraland ve Sandbox’ın beğenilerini içerir. Terra Virtua’nın kurucu ortağı ve CEO’su Jawad Ashraf, Metaverse’in sanal ortamlarda etkileşim kurma şeklimizi değiştireceğine inanıyor. Ashraf, sosyal etkinlikler, oyun etkinlikleri, konserler ve daha fazlası için en iyi yer olacağına inanıyor. Ekledi:

Metaverse’in tam olarak ne olacağını tahmin etmek için çok erken olabilir, ancak bildiğimiz şey, tamamen yeni deneyimler açacağı ve hayatımızı iyileştireceği.

Metaverse geçmişte ‘hiç çalışmadı’

Metaverse’i çevreleyen çok fazla coşku olsa da, birkaç karşıt görüş de var. Evernote’un eski patronu Phil Libin, Metaverse’in geleceğinden pek emin değil. Business Insider’a konuşan Libin, Meta’nın VR toplantı yazılımı Horizon Workrooms gibi birkaç sanal ortamı denediğini ve etkilenmediğini söyledi.

Metaverse hakkında konuşan yönetici şunları söyledi: “Bu eski bir fikir. Yaratıcı değil, son kırk yılda birçok kez denendi ve hiçbir zaman işe yaramadı”.

Bu, Meta’nın oyunda büyük riskleri olduğu anlamına gelebilir. Şirket, geçen hafta tek bir günde değerlemesinin %25’inin şaşırtıcı bir şekilde aşınmasına tanık oldu. Bu, muhtemelen Mark Zuckerberg için bir ya da bir mola anı olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir