FTX’in Milyarder CEO’su Bitcoin’in (BTC) Bir Ödeme Ağı Olarak Geleceği Olmadığına İnanıyor, BTC 30 Bin Dolarla Mücadele Ediyor!


ftx
ftx'in milyarder ceo'su bitcoin'in (btc) bir ödeme ağı olarak geleceği olmadığına i̇nanıyor, btc 30 bin dolarla mücadele ediyor! 2
  • FTX şefi, PoW Bitcoin ağının dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sık işlem yapmaları için yeterli ölçeklenebilirlik sağlayamadığını söyledi.
  • Sam Bank Fried, Bitcoin için bazı çevresel kaygılardan da bahsetti. Bir ödeme yöntemi değilse, Bitcoin hala bir “değer deposu” olabilir dedi.

Kripto para birimi milyarderi ve kripto borsası FTX‘in CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin‘in bir ödeme yöntemi olarak geleceği olmadığını düşünüyor. Son yorumları Financial Times ile konuşurken geldi ve burada Bitcoin‘in ağ verimsizliği ve yüksek çevresel maliyetler hakkında da konuştu.

FTX şefinin Bitcoin hakkında bulduğu en büyük sorunlardan biri ölçeklenememek. Bitcoin blok zincirini destekleyen İş Kanıtı algoritmasının milyonlarca işlemi gerçekleştirecek kadar yetenekli olmadığını da ekliyor. FTX şefi, “Bitcoin ağı bir ödeme ağı değil ve bir ölçeklendirme ağı değil” dedi.

Sam Bankman-Fried, henüz 30 yaşında bir milyarder olarak kripto dünyasının önde gelen seslerinden biridir. FTX kripto borsalarını başarıyla genişleterek dünyanın en büyük kripto ticaret platformlarından biri haline getirdi.

İşlevsel bir kripto para ödeme ağı oluşturmak için bir Proof-of-Stake (PoS) ağının gerekli olduğuna inanıyor. Ethereum blok zincirinin üzerinde çalıştığı tam olarak budur. Ethereum geliştiricileri ayrıca PoS ağına geçiş olarak bundan birkaç ay sonra ‘The Merge’ yükseltmesini yayınlayacak. Bankman-Fried dedi ki;

Saniyede milyonlarca işlem yaptığınız şeylerin son derece verimli ve hafif olması ve daha düşük enerji maliyeti olması gerekir. Pay ağlarının kanıtı,

Bitcoin Kabulü ve Çevresel Maliyetler

FTX başkanı bu görüşe sahip olsa da, bazı ülkeler şimdiden Bitcoin’i benimsemeye hazırlanıyor. Geçen yıl boyunca, iki ülke – El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti – Bitcoin’i yasal bir ihale haline getirdi. Ancak Amerikalı akademisyenler tarafından yapılan son araştırmalar, El Salvadorluların günlük ödemeler için nadiren Bitcoin kullandığını gösteriyor.

Bu, ülkenin birkaç Bitcoin ATM’si başlatmasına ve kullanımını teşvik etmek için başka önlemler almasına rağmen. Ancak El Salvador, Bitcoin düşüşlerini satın almaya ve rezervlerine BTC eklemeye devam ediyor.

Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i (BTC) çevreleyen çevresel endişeleri de dile getirdi. Proof-of-Work Bitcoin ağını çalıştırmak için büyük enerji gereksinimlerinden bahsetti. Bitcoin ağı, birçok ülkeden daha fazla enerji tüketiyor. Ekledi:

Bunu, madencilik için enerji maliyetlerine bugün yaptığımızın 100 katını harcayacağımız noktaya kadar ölçeklendirmememiz gerekiyor.

FTX şefi, şirketinin emisyonu telafi etmek için karbon denkleştirmeleri kullandığını söyledi. Ancak bunun tam bir çözüm olmadığını da ekledi, çünkü “bir noktada dengeleyeceğiniz şeyler tükeniyor”.

Bu, FTX Şefinin Bitcoin’in kripto alanında yeri olmadığını düşündüğü anlamına gelmez. “Bunun Bitcoin’in gitmesi gerektiği anlamına geldiğini düşünmüyorum” dedi. Bunun yerine, Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i Altın’a benzer bir “bir varlık, bir emtia ve bir değer deposu” olarak görüyor.

Bitcoin 30.000 dolarla mücadele ediyor

FTX şefinden gelen son yorumlar, Bitcoin dik bir düzeltmeye girdiğinde ve 30.000 dolarlık destek seviyelerini tutmak için mücadele ettiğinde geldi. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin 578 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 29.557 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Açıkladığımız gibi, Bitcoin 28.000-29.000 $ kritik seviyelerinin altına düşerse, 22.000 $ ‘a kadar gittiğini görebiliriz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir