SBF Duruşmasının İkinci Gününde Fırtınalar Kopuyor: FTX Kurucusunun Yalanları, Ellison ve Bitcoin Skandalı!


Federal savcılar, jüriye Sam Bankman-Fried’ın (SBF) FTX’in mali yapısıyla ilgili dünya genelinde yanıltıcı bilgi verdiğini belirtirken, savunma avukatları ise Alameda’nın önceki CEO’sunu ve Bitcoin’in oynaklığını suçlamak için harekete geçti.

İlk gün jüri seçimi sırasında, yazar Michael Lewis‘in 60 Dakika röportajından alıntılar kullanıldı. Bernie Madoff ile ilgili yorumlar yapıldı ve bir jüri üyesinin FTX/Alameda ile maddi kayıp yaşadığı belirtildi.

4 Ekim’deki duruşmada, InnerCityPress’in raporuna göre, 50 olası aday arasından 12 ana ve 6 yedek jüri üyesi seçildi.

Yargıç Kaplan jüri seçimini tamamlarken, aşağı Manhattan’daki duruşma salonunun önünde bulunan ve duruşmayı canlı yayınlayan Martin Shkreli, bu günün büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

Shkreli daha önce FTX’in çöküşünden kısa bir süre önce Terraform’un kurucusu Do Kwon’a hapis hayatının o kadar da kötü olmadığına dair yorumda bulunmuştu. Kwon şu anda aranıyor.

New York’un Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams, duruşma başlamadan önce dikkatleri üzerine topladı.

Yargıç Kaplan, ABD Başsavcı Yardımcısı Thane Rehn‘in Amerika’nın en büyük kripto dolandırıcılık davası olarak nitelendirilen açılış konuşmasını film benzetmesi ile yorumladı.

sam bankman fried
sbf duruşmasının i̇kinci gününde fırtınalar kopuyor: ftx kurucusunun yalanları, ellison ve bitcoin skandalı! 2

Savcılar SBF’nin Suçlu Olduğunu İddia Ediyor

Rehn, SBF’nin kripto dünyasında etkili bir figür olarak, FTX müşteri mevduatlarından milyonlarca dolarlık haksız kazanç elde ettiğini ileri sürdü.

AUSA Rehn, SBF’nin güçlü bağlantıları ve etkisini kullanarak olumsuz imajını koruma altına aldığını belirtti.

Savcılar, FTX ile SBF’nin bağlantılı olduğunu iddia ettiği Alameda hedge fonu arasında belirsiz bağlantılar olduğunu iddia ediyor.

Savcı Rehn, SBF’nin Alameda’ya FTX’teki varlıklara erişim izni verdiğini ve bu yetkiyle Alameda’nın kullanıcı fonlarını çaldığını öne sürdü.

FTX’in kurucusu SBF’nin mali kayıtlarda sahtecilik yaparak, siyasi lobi faaliyetlerini sürdürdüğünü ve bu durumu sadece en yakın müttefikine itiraf ettiğini ekledi.

FTX’in büyük bir zararla karşılaştığı Kasım 2022’de, SBF’nin sosyal medyada yanıltıcı bilgi yaymaya devam ettiği belirtildi.

Hükümet avukatı, SBF’nin “FTX sağlam” şeklindeki tweet’lerine atıfta bulundu ve bu ifadenin yanıltıcı olduğunu belirtti.

AUSA Rehn, açılış konuşmasını “Sam Bankman-Fried suçlu” ifadesiyle tamamladı.

Caroline Ellison, SBF’yi Dinlemiyor

Savunma ekibi, SBF‘nin kimseyi dolandırmadığını vurguladı.

Baş avukat Cohen, SBF’nin profesyonel geçmişini ve matematiksel yeteneklerini öne çıkararak, onun savcıların iddia ettiği karakterle örtüşmediğini belirtti.

Cohen, FTX ve Alameda arasındaki ilişkinin şeffaf olduğunu ve herhangi bir usulsüzlük olmadığını savundu.

FTX’in hızla büyümesinin yönetim kapasitesini aştığını ve bu büyümeyi yönetebilmek için kritik pozisyonlarda personel alımı yapamadığını belirtti.

Savunma, FTX’in hızla büyümesinin ve Alameda ile olan karmaşık ilişkisinin, 2022’de hisse senedi piyasasının düşüşü ve Bitcoin’in %70 değer kaybının neden olduğu zorlukların sebebi olduğunu ifade etti.

FTX’e yönelik eleştirilerin sonuncusu Binance’in CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao’nun SBF ve FTX’e yönelik eleştirileri ve bunun kripto borsasında panik satışlarına yol açtığı belirtildi.

Cohen, FTX’in Bahamalar’daki lüks daire alımlarının firmanın en iyi elemanları çekme amacı taşıdığını savundu.

Savunma ekibi, FTX ve Alameda’da önemli rolleri olan üç tanığın duruşmada kritik bilgilere sahip olduğunu belirtti. Bu üç tanık da suçlarını kabul etti ve muhtemelen hükümet lehine ifade verecek.

SBF’nin eş CEO’su Sam Trabucco’nun ismi, ne savcılar ne de savunma tarafından dile getirilmedi.

Cohen, duruşma sonunda jürinin SBF’nin aklanmasını isteyeceğini belirtti.

Tanık İfadeleri

Duruşma, kısa bir aranın ardından tanık ifadeleriyle devam etti.

Hakim, Bahamalar‘daki yatların fotoğraflarının delil olarak kullanılmasını reddetti.

SBF davasının ilk tanığı olan Londralı kakao komisyoncusu Marc-Antoine Julliard, FTX’i bir arkadaşı sayesinde öğrendiğini ve çeşitli FTX reklamlarıyla karşılaştığını ifade etti.

Tanık, FTX’te toplamda dört Bitcoin tuttuğunu ve SBF’yi ünlü siyasi figürlerle gördüğünü belirtti.

Savcılar, FTX’in gerçekte battığına dair endişelerin ardından Bankman-Fried’ın bir tweetini örnek gösterdi.

Julliard, “Bir Bitcoin’i çekmeyi denedim, ancak işlem gerçekleşmedi. Dört Bitcoin’im vardı ve 20.000 dolarımı hiç geri alamadım.” ifadesini kullandı.

Bir diğer tanık olan Adam Yedidia, SBF’nin eski MIT arkadaşıdır ve olayların patlak verdiği haftada FTX’ten ayrıldığını belirtti.

Yedidia, FTX müşteri mevduatlarını Alameda‘ya ödünç verdiğini keşfettiğini ifade etti.

Tanık, SBF’nin FTX’in tanıtım yüzü olduğunu ve Bahamalar’da lüks bir dairede yaşadığını belirtti. Savunma, bu bilgiye itiraz etti, ancak Yargıç Kaplan itirazı reddetti.

Duruşma, 2. günün sonunda ara verildi.

5 Ekim’de SBF, savunma ekibiyle buluşacak ve savunma stratejisini gözden geçirecek. Ayrıca avukat Cohen, Bankman-Fried için gerekli ilaçları talep etti, hakim bu talebe itiraz etmedi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir