FTC Raporu: 46.000 Kişi Bitcoin Dolandırıcılıklarına 1 Milyar Dolardan Fazla Kaybetti!


ftc
ftc raporu: 46.000 kişi bitcoin dolandırıcılıklarına 1 milyar dolardan fazla kaybetti! 2
  • İki yıldan kısa bir sürede 46.000’den fazla kişi kripto dolandırıcılığına 1 milyar dolardan fazla kaybetti.
  • Dolandırıcıların en çok kullandığı kripto para birimleri Bitcoin (%70), Tether (%10) ve Ether (%9) idi.
  • Romantik dolandırıcılık, 2021’den bu yana kripto para biriminde 185 milyon doları oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 46.000’den fazla kişinin iki yıldan kısa bir sürede kripto dolandırıcılığına 1 milyar dolardan fazla zarar verdiğini bildirdi.

3 Haziran 2022’de yayınlanan bir raporda FTC, kripto para dolandırıcılığının 2018’den bu yana 60 kat arttığını söyledi. Blockchain işlemlerinin anonimliğinin kripto dolandırıcılığı için ana itici güç olduğunu iddia ettiler, çünkü failin kimliği bilinmiyor ya da faili bilinmiyor. işlem geri alınabilir.

FTC dedi ki:

Crypto, dolandırıcılara çekici gelen çeşitli özelliklere sahiptir. Şüpheli işlemleri işaretleyecek ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden önce durdurmaya çalışacak hiçbir banka veya başka bir merkezi otorite yoktur. Para bir kez gitti mi, geri almak mümkün değil.

En çok kullanılan kripto para dolandırıcıları bitcoin (%70), Tether USD (%10) ve eter (%9) idi.

FTC ayrıca kripto dolandırıcılarının kurbanlarını çoğunlukla sosyal medya aracılığıyla avladığını kaydetti. 2021’den bu yana kripto kurbanı olan insanların neredeyse yarısının bir sosyal medya platformunda bir reklam, gönderi veya mesajla başladığını söylediğini söyledi. En iyi platformlar Instagram (%32), Facebook (%26), WhatsApp (%9) ve Telegram (%7) idi.

Ayrıca, çoğu sosyal medya dolandırıcılığının, insanların sahte vaatlere kapılma eğilimi nedeniyle iş fırsatları olarak gizlendiğini söyledi.

FTC ekledi:

Gerçekten de 2021’den bu yana FTC’ye bildirilen tüm kripto dolandırıcılık kayıplarının 575 milyon dolarlık kısmı, diğer herhangi bir dolandırıcılık türünden çok daha fazla, sahte yatırım fırsatlarıyla ilgiliydi. İnsanların bu dolandırıcılıklarla ilgili paylaştığı hikayeler, mükemmel bir fırtınayı anlatıyor: İnsanların sınırlı kripto anlayışı ve deneyimi ile eşleştirilmiş, kolay para konusunda yanlış vaatler.

Bu arada, Romantik dolandırıcılık, 2021’den bu yana kripto para biriminde 185 milyon doları oluşturuyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir