Ethereum Projesi ve Akıllı Sözleşme


Ethereum Projesi ilk olarak 2013 yılında yayınlanmıştır. Diğer coin projelerinde olduğu gibi Ethereum da açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştır.Şu anda Coin borsasında 1 Ethereum = 3.432,95 ABD Doları karşılığında işlem görmektedir.

1 yrrc9jqotwb47r0xlewbaq
ethereum projesi

Yayınlanma Tarihi : 2013

Amacı

Ethereum eşsiz bir programla dili ile yazılmıştır. Bu programlama dilinin getirmiş olduğu en büyük avantaj ise akıllı sözleşmeler yapılabilmesidir. Peki nedir bu akıllı sözleşmeler ?
Akıllı sözleşmeler iki tarafın yapacağı ticaret veya iş ortamının belirli bir kod bütünüyle sağlanmasıdır. Yani sözleşme yapacak iki taraf bir kod bütünü sağlar ve kurallar koyar. Sistem bu kuralları kontrol eder ve iki tarafta üzerine düşen görevi gerçekleştirdiği an sözleşme tamamlanmaktadır. Bunu günlük hayattan örnek olarak araba satışını verebiliriz. Satıcının koşulları ve alıcının koşulları belirlenir ve sistem bu koşulların yerine getirilip getirilmediğine bakar. Ardından da sözleşmeyi tamamlar. Burada herhangi bir aracı kurum yoktur. Komisyon konusu ise bu noktada çok çok azdır.

Özet

Ethereum projesi size ait olan herhangi bir malın takası veya satışı için hazırlanan bir alan size sunuyor. Bu alanda aracı kurumlara ödenen vergi veya karşınızdaki alıcıya olan güven sorunu kesinlikle yer almamaktadır. Akıllı sözleşmedeki kod bütünü alıcı ve satıcı arasındaki tüm koşulları içermektedir. Ayrıca bu bilgiler blockchain sisteminde kayıt halinde tutulmakta ve saklanmaktadır.

Bir nevi Ethereum bu noktada sizlere hızlı alış veriş ve güvenli bir ortam sunuyor. Bu da gelecekte daha çok kullanılan ve vergi dairelerinde sıra beklenmeyen bir ortamı sunmaktadır. Bundan dolayı da Ethereum durmadan değerlenmeye ve büyümeye devam etmektedir. Güncel kuru şuan 3 bin doları geçmiş durumda.

Ethereum Projesi ‘nin Olumsuz Yönleri

Ethereum ve akıllı sözleşme projesinin en büyük sorunu ise resmi kurumlar tarafından tanınmıyor olması. Bir aracın satışını Ethereum üzerinden gerçekleştirdiğimizi düşünelim. Yaklaşık 10 gün sonra bu aracın trafik cezası yediğini varsayarsak bu ceza kime gidecek ? Devlet kurumu cezayı kestiği için ve araç hala devlet sisteminde ilk sahibinde gözükmektedir. Cezada o şahsa gitmektedir. Yani Ethereum kendi arasında satış gerçekleştirmiş olsa da aslında devlet gözünde bu ticaret gerçekleşmemiş olarak gözükmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir