Ethereum, Geliştirici Ekosistemleriyle Hala Hüküm Sürüyor, Ancak Rakip Ağlar Hızla Yetişiyor!


ethereum
ethereum, geliştirici ekosistemleriyle hala hüküm sürüyor, ancak rakip ağlar hızla yetişiyor! 2
  • Yeni bulgular, Ethereum’un geliştirici etkinliği açısından hüküm sürdüğünü ve toplam 18.000 aylık aktif geliştiricinin 4.000’i olduğunu gösteriyor.
  • Ancak Polkadot, Solana ve Avalanche gibi rakipler tarihte benzer zamanlarda Ethereum’dan daha hızlı büyüme gösterdi.

Piyasa değeri açısından Bitcoin’den sadece ikinci olan Ethereum (ETH) ağı, aynı zamanda en fazla sayıda blockchain ekosistem geliştiricisine sahiptir. Bununla birlikte, 6 Ocak’ta yayınlanan yeni bir rapor, diğer altcoinlerin blok zincirlerinin hızla ortaya çıktığını ve Ethereum’a parası için bir şans verdiğini gösteriyor.

Kripto araştırma firması Electric Capital’e göre, Polkadot, Solana ve Binance Smart Chain (BSC) ağları geliştirici etkinliği açısından hızla büyüyor. Rapora göre, tüm zincirlerdeki aylık aktif geliştiricilerin toplam sayısı 18.400’den fazlaydı. Bunların dışında 4.000’den fazla açık kaynak geliştiricisi Ethereum üzerinde çalışıyor.

Firma ayrıca yaklaşık 500.000 kod deposunu ve 160 milyon kod taahhüdünü (kod güncellemeleri) analiz etti. Bundan, 2021’in 34.000’in üzerinde en yüksek kod taahhüdüne sahip olduğu ortaya çıktı.

Ethereum rakipleri güçleniyor!

Ek olarak, Ethereum’dan sonra en büyük geliştirici ekosistemleri Polkadot, Cosmos, Solana ve Bitcoin idi. Polkadot’un yaklaşık 1.500 geliştiricisi varken, Cosmos ve Solana’nın her birinin 1.000 geliştiricisi var. Bitcoin, 680’den fazla geliştiriciyle beşinci sırada geliyor.

Aktif aylık geliştiricilere sahip diğer ekosistemler, her biri 250’den fazla aylık aktif geliştiriciye sahip NEAR Protocol, Tezos, Polygon ve Cardano idi. NEAR, Ekim ayında merkezi olmayan finans (DeFi) sistemlerinin büyümesine yönelik 800 milyon dolarlık bir geliştirici fonu başlattı.

Yeni Web geliştiricilerinin yüzde 20’den fazlası yakın zamanda Ethereum ekosistemine katılarak liderlik konumunu daha da sağlamlaştırdı. Ancak rapor, rakip ağların büyüme açısından Ethereum’dan daha iyi günler gördüğünü gösteriyor.

Polkadot, Solana, NEAR, BSC, Avalanche ve Terra, tarihinin benzer noktalarında Ethereum’dan daha hızlı büyüyor.

Aralık 2020 ile Aralık 2021 arasında, Solana‘daki ortalama aylık aktif geliştirici sayısı 4,9 kat arttı. NEAR’dakiler dört kat artarken, Polygon’un sayıları iki katından fazla arttı. İkinci ve ilk sırada yer alan Cosmos ve BSC, aylık ortalama aktif geliştiricilerde sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 80 artış gördü.

Diğer bulgular

Bu rakamlar, erken aşamadaki projeler arasında etkileyici bir gelişimsel büyüme gösterirken, ilk harekete geçen Ethereum daha az büyüme görüyor. Bununla birlikte, ağ, en büyük DApp’ler, protokoller ve araçlar ağıyla kral olmaya devam ediyor. Geliştirici ekosistemi de en yakın rakibi Polkadot’tan 2,8 kat daha büyük.

Not olarak, Ethereum’daki yüksek gaz ücretleri, geliştiricilerin diğer daha az maliyetli ağlarda tercih edildiğini gördü. Geçen yıl içinde Solana, Avalanche, BSC, NEAR ve Terra gibi şirketler, artan kripto kullanımıyla DeFi merkezleri haline geldi.

Ayrıca rapor, DeFi’nin tam zamanlı aylık aktif katılımcı sayısının geçen yıl yüzde 64 arttığını vurguluyor. Dahası, Ocak ayı dışında geçen yıl her ay 500’den fazla yeni geliştirici bir DeFi projesinin kodlanmasında yer aldı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir