Ethereum: 2023 İçin İki Önemli Güncelleme


Ethereum (ETH) ağının Şangay güncellemesi, kripto piyasasında en çok beklenen olaylardan biridir. Beacon Chain’de stake edilen ETH’nin kilidini açarak lider altcoine daha fazla likidite getirmeyi vaat ediyor. Şanghay güncellemesi için beklenen çıkış tarihi Mart 2023 olup, Birleştirme döneminin sonudur.

Kripto topluluğu, güncellemeden kaynaklanabilecek potansiyel satış baskısı hakkında bazı endişelere sahip olsa da, ETH sürümünün bir sıra yoluyla kademeli olarak gerçekleşeceğini ve potansiyel olarak pazar üzerindeki etkiyi azaltacağını not etmek önemlidir.

Beacon Chain’in lansmanı, paydaşların 2022’de kripto para piyasasındaki en büyük güncelleme olan The Merge sırasında güvenliğin öngörülebilirliğini korurken blokları doğrulamasını ve ETH ağını güvence altına almasını sağladı.

ETH ağı, Q1 hard fork’a ek olarak, 2023’ün sonlarında iki büyük yükseltmeden geçecek. Bu güncellemeler, lider altcoinin pazardaki konumunu daha da güçlendirecek.

ethereum haberleri
ethereum: 2023 i̇çin i̇ki önemli güncelleme 2

Dalgalanma

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, yaklaşan güncellemenin birincil odak noktasının akıllı sözleşme platformunun karşılaştığı ölçeklenebilirlik zorluklarını ele almak olduğunu belirtti. Güncelleme bunu, ETH veritabanını parçalayarak, ağın ademi merkeziyetçiliğini korurken ölçeklenmesini sağlayarak gerçekleştirecek.

Bunu başarmak için, ETH ağının bilgileri yatay olarak bölünerek yükü dağıtmasına ve depolama maliyetlerini ve donanım gereksinimlerini azaltmasına izin verecek. Bu güncellemenin hemen ölçeklenebilir bir Ethereum blok zinciri ile sonuçlanmayacağını not etmek önemlidir. Bunun yerine, EIP 4844, Katman 2 için ayrı bir blok zinciri oluşturacak ve bu, Tahkim ve İyimserlik gibi ölçeklenebilirlik çözümlerinin işlem ücretlerini düşürmelerine ve daha düşük transfer ücretleri ile diğer ETH rakipleriyle gerçek anlamda rekabet edebilmelerine yardımcı olacaktır.

EOF

Yaklaşan EOF (EVM Nesne Formatı) güncellemesi, Ethereum’un kod yürütme ortamına iyileştirmeler getirerek kripto para birimi platformunu daha verimli hale getirecek ve akıllı sözleşmeler oluşturma sürecini kolaylaştıracak. EOF ayrıca EVM güncellemelerini kolaylaştıracak ve yeni sözleşmelerin kaynak kullanımını izlemek için bir sistem oluşturacaktır.

Bu yükseltmeler, Ethereum’u kullanıcı dostu bir arayüz, düşük ücretler ve günlük işlemler için güvenli bir ağ ile dApp’leri destekleyen büyük, merkezi olmayan bir bilgisayar olma hedefine yaklaştırıyor.

Kripto para dünyasındaki güncellemelerin, herhangi bir zamanda değişikliğe tabi olan, önerilen iyileştirmeler aracılığıyla yapıldığını not etmek önemlidir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir