ECB Yetkilileri Kripto Düzenlemesinin “uyumlaştırılmasına” Vurgu Yapıyor: Rapor


ecb
ecb yetkilileri kripto düzenlemesinin “uyumlaştırılmasına” vurgu yapıyor: rapor 2
  • ECB’nin AB üye devletlerini kripto düzenlemelerinin çakışması konusunda uyarmayı planladığı bildiriliyor.
  • AB yetkilileri, sanal varlıkları ve kripto ihraççılarını yönetmek için MiCA çerçevesini uygulamaya şimdiden hazırlanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto düzenlemelerini uyumlu hale getirmenin önemine odaklanan yeni bir yasa uygulamak için çalışıyor. Financial Times, Pazar günkü bir raporda Komisyonun düzenleyici çakışma konusundaki endişelerinden bahsetti. ECB, Avrupa Birliği’ndeki kripto şirketleri ve merkez bankaları arasındaki örtüşme olasılıkları konusunda özeldir. Özellikle, AB’deki merkez bankalarının yetkilileri ve kripto şirketleri, Kripto Varlıklar (MiCA) çerçevesinde Piyasaları uygulamaya geçmeyi planlıyor.

ECB, kripto düzenlemesinin çakışmasından endişe duyduğunu ifade ediyor

MiCA tarafından önerilen düzenleme, AB’deki dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) ve sanal varlık düzenlemesini düzenlemek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda bir Avrupa Parlamentosu üyesi olan MiCA düzenlemesinin muhabiri Stefan Berger, AB yetkililerinin MiCA düzenlemesi üzerindeki anlaşmasını duyurdu. Bir tweet’te, “Avrupa, kripto varlık düzenlemesine sahip ilk kıta” dedi.

Çerçeve özellikle, desteklenmeyen kripto varlıkları, sabit paraları, kripto cüzdanlarını ve ticaret platformlarını ihraç edenleri yönetecek kuralları kapsar. Avrupa Konseyi çerçeve üzerinde bir anlaşmaya varırken, 19 AB üye ülkesinden düzenleyiciler çerçeveyi daha fazla tartışmak için bir denetleme kurulu toplantısına katılıyor. AB üye ülkelerinin önümüzdeki ay MiCA ve bunun uygulanmasına ilişkin olasılıklar konusunda bir araya geleceği bildiriliyor.

MiCA çerçevesinin uygulanmasının ardından yasa, sanal varlık hizmet sağlayıcılarına yatırımcıların korunması için tasarlanmış özel gereksinimlere uymaları konusunda rehberlik edecek. Ek olarak, gelen çerçeve, müşterileri değişken bir kripto piyasasına yatırım yapmakla ilgili risklere karşı eğitecek ve uyaracaktır.

Önerilen kripto düzenlemesi 18 ay boyunca gözden geçirilecek. Dönem boyunca, AB yetkilileri düzenleyici çerçeveyi değerlendirecek ve yasanın takas edilemeyen belirteçleri (NFT’ler) ve kripto ile ilgili diğer ürünleri kapsayıp kapsamadığını belirleyecek.

Adı açıklanmayan bir ulusal düzenleyici, AB tarafından önerilen düzenleyici çerçeve hakkında şunları söyledi:

Bu çok zor. MiCA 18 ay uzaktayken, ‘gelene kadar istediğini yap, düzenleme yok’ demek daha mı iyi yoksa kontrol etmeye çalışmak mı daha iyi?

MiCA’yı uygulamadan önce, bireysel AB üye devletlerinin kripto düzenlemesini bağımsız olarak ele alması gerekecektir. Örneğin, Almanya’daki Federal Finansal Denetleme Kurumu veya BaFin, kripto şirketlerine lisans veriyor.

Avrupa Konseyi kara para aklamayı önleme yetkisi konusunda anlaştı

Bununla birlikte, Avrupa Konseyi kısa süre önce kripto varlık hizmet sağlayıcılarını denetlemek için bir Kara Para Aklamayı Önleme (AML) organı oluşturmayı kabul etti. Konsey, “Birliğin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (AML/CTF) çerçevesinin etkin işleyişini artırmak” için özel bir Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA) önerisine ilişkin kısmi konumunu kabul etti. Avrupa Komisyonu’na göre, AMLA 2021’de başlamalı ve kısa bir süre sonra doğrudan denetime başlamalı.

Avrupa Parlamentosu üyesi Ernest Urtasun şunları söyledi:

Avrupa kara para aklamayla mücadele kurallarındaki büyük boşlukları kapatarak, düzensiz kriptonun vahşi batısına bir son veriyoruz. Kurallar, zorunlu bir varlığın olmadığı P2P transferleri için geçerli olmayacaktır….

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir