Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi BlackRock, İlk Blockchain ETF’sini Piyasaya Sürdü!


blackrock
dünyanın en büyük varlık yöneticisi blackrock, i̇lk blockchain etf'sini piyasaya sürdü! 2
  • BlackRock, kripto ve blok zinciri endüstrisinde ortaya çıkan büyük bir fırsat gördüğünü söyledi.
  • BlackRock’un IBLC blok zinciri ETF’si, kripto ve blok zinciri alanında faaliyet gösteren halka açık ve küresel şirketlerin bazılarını izleyecektir.

27 Nisan Çarşamba günü, finansal hizmetler devi BlackRock, ilk blok zinciri ETF’sini – iShares Blockchain ve Tech ETF’yi (IBLC) duyurdu. BlackRock, bu yeni ETF’nin “megatrend” ürün paketinin bir parçası olacağını söyledi.

BlackRock‘un blok zinciri ETF’si (IBLC), yatırımcılara doğrudan dijital varlıklara sahip olmadan blok zinciri ve kripto endüstrisine maruz kalmalarını sağlayacak. Bunun yerine, 4.7 milyon dolarlık IBLC ETF, bu iki sektörde faaliyet gösteren küresel şirketlerin sayısını takip edecek. Ayrıca, ABD SEC ile yapılan dosyalama, IBLC ETF’nin “geliştirme, yenilik ve kullanım” konusunda ön saflarda yer alan şirketlere maruz kalmaya çalıştığını gösteriyor.

BlackRock, yönetimi altındaki varlıklarda 10 trilyon doları aşan dünyanın en büyük varlık yöneticisidir. Tematik platformu “megatrend”, yönetim altındaki varlıkları 50 milyar doların üzerinde olan 43’ten fazla ürüne sahiptir. BlackRock’un ABD iShares ürününün başkanı Rachel Aguirre yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Megatrendler listemizin bugünkü genişlemesi, satın alma alışkanlıkları ana akım tüketici davranışlarını yeniden şekillendiren kendi kendini yöneten yatırımcının ve dolayısıyla yatırım yaptıkları şirketlerin bin yıllık gücünü ve yükselişini yansıtıyor.

ETF IBLC blok zincirindeki en büyük tek kişi, kripto borsaları Coinbase’dir (NASDAQ: COIN). Borsa tek başına toplam fonun yüzde 11.45’ini oluşturuyor. Bir sonraki, toplam fonun yüzde 11,19’unu oluşturan Bitcoin madencilik devi Marathon Digital (NASDAQ: MARA). Ayrıca Riot Blockchain (NASDAQ: RIOT) toplam fonların yüzde 10,41’ini oluşturuyor.

IBLC ETF ayrıca gelecekteki satın almalar için hazır olduğunu gösteren USD nakit pozisyonunda yüzde 9,15’lik sağlıklı bir holdinge sahiptir.

BlackRock’un kripto endüstrisine artan ilgisi

Geçen yıl boyunca, BlackRock’un kripto alanına olan ilgisi önemli ölçüde arttı. Varlık yönetimi devi bu sektörde birden fazla cephede çalışıyor. Şubat ayının başlarında BlackRock, kurumsal müşterilere kripto ticareti hizmetleri sunmayı planladığını söyledi. Ayrıca, kripto teminatına karşı kredi teklif etme fikrini de değerlendiriyor.

BlackRock, yeni ETF’sinin yayınlanmasıyla birlikte, pazarın bazı önemli değişikliklere tanık olan kilit alanlarını vurgulayan yeni bir rapor yayınladı. Varlık yönetimi devi ayrıca kripto endüstrisi için bir yükseliş görünümü paylaştı. Ayrıca BlackRock, blok zinciri endüstrisinin henüz gerçek potansiyelini anlamadığına inanıyor.

“Ödemeler, sözleşmeler ve tüketim için blok zincir teknolojisinden yararlanan daha geniş fırsatın henüz fiyatlandırılmadığına inanıyoruz” diye ekledi.

Gelişmiş Piyasalar Portföy Yönetimi ekibinin başkanı Rachel Aguirre, ETF’nin “blok zinciri ekosistemine kademeli bir giriş noktası” olduğunu söyledi. “Blockchain etrafındaki tüm ekosistem, son iki yılda hızlı bir büyüme gördü ve bu büyümeyi yönlendiren bir dizi ekonomik ve toplumsal faktör var” dedi.

BlackRock, son raporunda merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) benimsenmesinden de bahsediyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir