Coinbase Tarafından 2022’de Kripto Ve Web3 İçin 10 Tahmin!


coinbase
coinbase tarafından 2022'de kripto ve web3 i̇çin 10 tahmin! 2

2022 saatler kaldı ve kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi için şimdiye kadarki en iyi yıl olacak gibi görünüyor. Coinbase’e göre, Web3’ün olgunlaştığını ve endüstrinin kritik bir ilkesi haline geldiğini gördüğümüz bir yıl olabilir. Amerikan borsası, 2022 tahminlerinde ayrıca Solana ve Avalanche gibi Katman 1 zincirlerinin daha popüler hale geldiğini ve Katman 1’ler ile Katman 2’ler arasında birlikte çalışabilirlik yaratan köprülerin ana akım haline geldiğini görmeye hazır olduğumuzu belirtti.

Coinbase baş ürün sorumlusu Surojit Chatterjee, “Web3 ve 2022 için Kriptoekonomi için 10 Tahmin” başlıklı bir blog yazısında, önümüzdeki yılı belirleyecek trendlere baktı.

Ethereum ölçeklendirme, Katman 1’ler ve 2’ler

2022 ölçeklendirme ile tanımlanacak. Blockchain ağları çok fazla ilgi görüyor ve bununla birlikte DeFi, NFT’ler, ticaret ve daha fazlası için kullanıcı sayısında bir artış var. Bu kullanıcılara hizmet verebilmek için mevcut protokollerin hızlı bir şekilde ölçeklenmesi veya gelecek ağlar tarafından üst sıralara çıkma riskinin olması gerekecektir.

Ethereum büyük oyuncu ve sektördeki en büyük ekosisteme sahip. Ethereum 2.0 ile ölçeklendirme yolculuğuna çoktan başladı ve Coinbase bunun devam edeceğine inanıyor. Ancak, Avalanche ve Solana gibi zaten çok daha ölçeklenebilir olan diğer Katman 1 zincirleri büyük bir büyüme görecek.

Yine de Coinbase, Polygon gibi Katman 2’lerin agresif bir şekilde büyümeye devam edeceğine inanıyor. Bu, L1’leri ve L2’leri birbirine bağlayan köprüler için büyük bir fırsat yaratacaktır.

Ölçeklenebilirlik ön planda olmaya devam ettikçe, sıfır bilgi-geçirmez teknoloji daha fazla çekiş elde edecek. Bu yıl Starknet ve ZkSync gibi protokoller oldukça popüler hale geldi ve bu büyüme ancak yeni yılda hızlanacak.

Surojit şunları söyledi:

Artan kullanımla L1 zincirleri tıkandıkça, ZK-rollup teknolojisi hem yatırımcının hem de kullanıcının dikkatini çekecektir. Gizlilik açısından güvenli uygulamalar ve özünde gizliliğe sahip oyun modelleri dahil olmak üzere yeni gizlilik merkezli kullanım örneklerinin ortaya çıktığını göreceğiz.

DeFi ana akım haline geliyor

Coinbase, 2022’nin DeFi’nin ana akım haline geleceği yıl olacağını belirtiyor. Bu yıl, kullanıcı sayısı ve kilitlenen toplam değer gibi metriklerde DeFi’de büyük bir büyüme gördük. Halka açık olan borsa, bunun yalnızca önümüzdeki yıl artacağına inanıyor.

Bu büyümeyle birlikte DeFi protokolleri, yetkililerin görmezden gelemeyeceği kadar büyük olacağı için düzenlemeleri kucaklayacak.

Merkezi olmayan kimlik ve zincir üzerinde KYC doğrulama hizmetleri, kullanıcıların gerçek kimliğini Defi cüzdan uç noktalarına bağlamada kilit rol oynayacak.

Halen, DeFi, hala oldukça riskli kabul edildiğinden perakende yatırımcıların hakimiyetindedir. 2022’de daha fazla kurum ayaklarını DeFi sularına sokacak ve giderek daha önemli bir rol oynayacak. İsviçre bankası SEBA gibi oyuncuları getiren Aave Arc’ın beğenileriyle başladığını zaten gördük. DeFi üzerindeki KYC’nin de bu düzenlenmiş varlıkları çekmek için iyileştirilmesi gerekecektir.

Bu büyüme aynı zamanda sigorta gerektirecektir. Yalnızca bu yıl, DeFI platformları, saldırılara ve açıklara karşı 10 milyar dolar kaybetti. Endüstri büyüdükçe, tüketicilerin bu tür olaylara karşı bir koruma katmanına ihtiyacı olacaktır.

NFT’ler ve Web3

Belki de 2022 için en heyecan verici beklenti NFT’ler ve Web3 olacak. Bu sektör, hem kripto para birimi topluluğundan hem de Facebook’un beğenilerinden daha geniş teknoloji endüstrisinden milyarlarca yatırım görüyor. Coinbase, bu büyümenin 2022’de patlayacağına inanıyor.

NFT tabanlı topluluklar, Web2 sosyal ağlarına maddi rekabet sağlayacak, borsa notları. Adidas, Coca-Cola, Dolce & Gabbana ve Charmin gibi bazı markalar şimdiden NFT’leri denerken, büyük markalar da Web3 ve NFT dünyasının derinliklerine dalmaya başlayacak.

Coinbase, Web2 şirketlerinin Web3 çılgınlığını taklit etmeye çalışacaklarına inanıyor. Zaten Facebook’un (şimdi Meta) bu gelişmekte olan sektöre odaklanacağını duyurduğunu gördük. Microsoft, Google ve Apple gibi Web3 ve metaverse yeteneklerini de hızla genişletiyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, üç yıl içinde tüm toplantılarımıza ev sahipliği yapan metaverse gördüğünü zaten belirtti.

Ancak Coinbase, Web2 devlerinin Web3 dünyasına girişinin uyarılarıyla birlikte geldiğini belirtiyor. Surojit, bu şirketlerin çoğunun meta veri deposunun merkezi ve kapalı versiyonlarını oluşturmaya çalışacaklarını ve burada hala tüm kontrolü elinde tutacağını iddia etti.

Son olarak, 2022 DAO 2.0 yılı olacak.

Daha fazla insan DAO’lara katılacak ve istihdam tanımında bir değişikliğe yol açacak – asla resmi bir teklif mektubu almamak, sabit maaşlar yerine veya bunlarla birlikte jetonları kabul etmek ve aynı anda birden fazla DAO projesinde çalışmak.

Ve tüm bu sektörlerin büyümesiyle birlikte düzenleyiciler, onları denetleyebilmek için nasıl çalıştıkları konusunda kendilerini çok daha fazla eğitmek zorunda kalacaklar.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir