Çin’den Sermaye Kaçışı: Bitcoin ve Makro Ekonomiyi Nasıl Sarsabilir?


BitMEX kurucusu ve kripto sektörünün öncülerinden Arthur Hayes, Çin’den muhtemel sermaye çıkışını yakından takip etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Google Finans kaynaklı veriler, Çin yuanının (CNY) 2023 başından itibaren ABD dolarına kıyasla %5’in üzerinde değer kaybettiğini ortaya koyuyor.

Hayes, Çin ekonomisi uzmanı ve Orient Capital Research Genel Müdürü Andrew Collier ile gerçekleştirdiği Çin’den sermaye kaçışı konulu sohbetini paylaştı.

Collier, olası bir trendi takip etmenin en verimli yönteminin, Çin’in net ihracat gelirleri (ihracat gelirleri eksi ithalat giderleri) ile ülkenin döviz rezervleri (Çin merkez bankası tarafından yönetilen döviz varlıkları) arasındaki farkı analiz etmek olduğunu ifade etmiş.

Bloomberg’in sunduğu verilere göre, Çin’in döviz rezervleri 2023’ün başından itibaren yaklaşık 32 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Trading Economics kaynaklarına göre ise, Çin’in yılbaşından bu yana ticaret fazlası 553 milyar dolar seviyelerinde.

Hayes, bunun Çin’den yaklaşık 520 milyar doların dışarı çıktığı anlamına geldiğini yorumluyor.

Kripto sektörünün deneyimli ismi şöyle devam ediyor:

“Mümkün senaryolar:

  1. Çin büyük miktarda altın alımı yapıyor.
  2. Çin, banka ve şirketlerinin ABD doları cinsinden dış borçlarını ödüyor.
  3. Bazı varlıklı bireyler sınırları aşarak çıkıyor.

Çin’in yapmadığı kritik hareket: DAHA ÇOK ABD HAZİNESİ BONO ALMAK!

Japon yeni (JPY) zayıf kaldığı müddetçe, Çin ihracatının Japonya’ya karşı rekabetçi olabilmesi için CNY’nin de değer kaybetmesi gerekiyor. Çin sermayesi ne yöne giderse gitsin, büyüklük olarak artmaya devam edecek. Umarım bazıları Lord Satoshi ve BTC’ye yönelir.”

grf 22
kaynak: arthur hayes

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir