Bu Ay Sonuçlandırılmak Üzere Olan İki Önemli AB Kripto Düzenlemesi, İşte Ayrıntılar!


coinprojesi.com ab 16 9 1656094140 2
bu ay sonuçlandırılmak üzere olan i̇ki önemli ab kripto düzenlemesi, i̇şte ayrıntılar! 2
  • MiCA ve TFR kripto düzenlemelerinde güncellemeler olacak.
  • Bu AB kripto düzenlemelerinde yapılan güncellemeler, AB ve diğer bölgelerdeki kripto pazarını önemli ölçüde etkileyecektir.

Presight Capital’in Kripto Girişim Danışmanı Patrick Hansen, AB’nin iki gerekli kripto düzenlemesi (MiCA ve TFR) ile ilgili planlarıyla ilgili güncellemeleri paylaştı. Basında çıkan haberler, Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesinin, güçle ilgili kripto madenciliği operasyonlarını yasaklamayı amaçladığını iddia ediyor. İkincisi, esas olarak “barındırılmayan cüzdanları” hedefleyen Fon Transferi Düzenlemesidir (TFR).

Önde gelen üç AB kurumu (komisyon, konsey ve parlamento), popüler MiCA tasarısında son güncellemeleri yapmak için 30 Haziran Perşembe günü toplanacak. En önemli konuların çoğu tartışılmış olsa da, çok azı kalmıştır. NFT’lerin MiCA kapsamı dışında olup olmayacağını henüz tartışmadılar.

Komisyon, MiCA’nın kapsamının tüketiciyi korumak için NFT‘leri kapsamasını istiyor. Ancak meclis ve meclis buna karşı çıktıktan sonra anlaşmış görünüyor. Hansen’e göre, en olası sonuç NFT ihraççıları için bir muafiyet olacaktır.

Ancak güncellenen düzenleme, şirketleri (NFT pazar yerleri ve platformlar gibi) ve üçüncü taraf NFT‘lerin hizmet sağlayıcılarını muaf tutmayacaktır. Yüksek hacimli oyuncular bir CASP lisansına ihtiyaç duyarken, küçük hacimli oyuncular gerektirmez.

Stabil paralar ve kriptonun çevresel etkisi

Stabilcoinlerin temel özellikleri kapalı. Sonuçlardan bazıları, sabit paralara hiçbir CASP ilgisi olmadığını ve e-para jetonları (EMT’ler) ve varlık referanslı jetonlar (ART’ler) ihraç edenler için kapsamlı düzenleyici önkoşulları içeriyor.

MiCA ayrıca AB yetkililerinin büyük ölçekli ödemeler için stablecoin ihracına (ART’ler ve Euro dışı EMT’ler) izin verilip verilmeyeceğine karar vermelerine izin verecek. Henüz tartışılmayan yönler, önemli sabit paralarla ilgili teknik ayrıntılardır.

Ayrıca, denetim mimarisinin detayları hakkında bir tartışma olacaktır. Ulusal suç kurumu (NCA) veya EBA ve EBSMA gibi diğer Avrupa denetim otoriteleri mi olacak? Uzun tartışmalardan sonra, MiCA’nın kapsamı, merkezi olmayan finans (DeFi) alanını kapsamayacak.

Komisyon gelecek yıl bununla ilgili yeni bir rapor yayınlayacak. Ayrıca, yeni bir “gömülü DeFi” denetimi için özel bir pilot proje oluşturacak. Kripto paranın çevresel etkisi ile ilgili olarak, Bitcoin yasağı artık masada değil.

Ancak, CASP’ler ayrıntılı açıklama gerektirecektir. ESMA, hizmet sağladıkları her kripto varlığı için gereksinimleri sağlayacaktır. Örneğin, ETH. AML hükümlerine ilişkin tartışmalar yapılacak. MiCA’nın kapsayacağı hususlar ve TFR ve AMLD’nin (Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi) kapsayacağı hususlar.

Perşembe günü görüşülecek diğer konular arasında uygulama dönemleri, tam denetim çerçevesi ve önceki diğer konulara ilişkin ince ayrıntılar yer alıyor. Taraflar, tüm müzakerelerin bu ayın sonuna kadar sonuçlandırılması konusunda olumlular. Ardından, MiCA yasalaşmadan önce parlamentonun genel oturumunda kabul edilen uzlaşmayı resmen oylayacaklar.

TFR müzakereleri

Hansen, şu anda çekişmeli oldukları için TFR müzakerelerinin daha uzun sürebileceğini belirtti. Ancak, şimdiden bazı sonuçlar alındı. TFR’nin kapsamı, p2p transferlerini (cüzdan <> cüzdan) kapsamaz. Ayrıca, tüm kripto transferleri TFR kapsamına girecek. Ancak artık bu AML kurallarının uygulanmasında 1.000 Euro’luk bir üst sınır olmayacaktı.

Barındırılmayan cüzdanların doğrulanması tartışmalı konulardan biridir. Parlamento, CASP’lerin barındırılmayan diğer cüzdanları tanımlamasını istiyor. Ancak, konsey ve komisyon destek vermiyor. Her ikisi de kararlarının ekonomik ve AML nedenlerini belirtiyor.

Konsey alternatif bir öneride bulundu. CASP’lerin AML’nin blok zinciri analitiğine dayalı riskini ele alması gerektiğini önerdi. Ardından, ek hafifletici önlemler almak için sonucu kullanın. Bu iki AB kripto düzenleme politikası pazar için önemlidir çünkü muhtemelen diğer bölgelerde kripto düzenlemesi için emsal teşkil edeceklerdir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir