Blockchain Finansal Hizmetler Sektöründe Nasıl Devrim Yarattı?


blockchain
blockchain finansal hizmetler sektöründe nasıl devrim yarattı? 2

Blockchain teknolojisi, Bitcoin, Dogecoin ve Ripple gibi bir dizi dijital para birimini desteklemenin ötesine geçerek, bunların takas edilebilmesini sağlar. Blok zincirinin icadının temel nedenlerinden biri, işlemleri kolaylaştırmak ve siber güvenliği geliştirmektir. Blockchain, finansal işlemlerin kalitesini artırmaya başladı bile. Bunun önemi, Merkez Bankalarının Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) yayınladığı haberleriyle açıkça görülüyor.

Blockchain’in kullanım durumları, tedarik zinciri yönetimi, uluslararası ödemeler, kredi seçeneklerini gösteren Finden Sie Jetzt die schnellsten Kredite gibi platformlar ve yatırım bankacılığı gibi farklı sektörlerde de araştırıldı. Bununla birlikte, bu sektörlerdeki kurumların çoğu bu çözümü benimsememiştir. Bunun temel nedeni, düzenleyicilerin blok zincirini entegre eden firmalara nasıl davranılacağı konusunda kafalarının karışmış olmasıdır.

Blockchain’i Anlamak

Blok zinciri en iyi şekilde iki taraf arasında yüksek güven oluşturan bir defter teknolojisi olarak tanımlanabilir. Diyelim ki daha önce Bitcoin veya diğer kripto para birimleri kullandınız. Bu durumda, blok zinciri teknolojisi, para birimlerinin değişimini kolaylaştıran şeydir. Her iki tarafa da bir finansal işlemin tamamlandığına dair güvence verir.

Blok zincirler, bir işlem defteri tutarak kurumlara ve bireylere hizmet eder. Finansal hizmetler sektöründeki kurumlar bir şekilde blok zinciri kullanır. Sanal para birimleriyle uğraşmadan bile blok zincirinin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Blok zincirinin ana avantajı, dağıtılmış defter teknolojisi ve değişmezliğinde özetlenebilir.

Blockchain Neden Finansal Hizmetlerde Uygulanabilir Bir Çözüm Kalıyor?

Blok zincirleri, defterlerinin kopyalarını kolaylaştırır ve bilgilerin kaybolmasını neredeyse imkansız hale getirir. Bitcoin ve Ethereum gibi halka açık blok zincirleri anında çeşitli yerlere kopyalanır. İşlemler, işlemleri blok zincirinin defterine güncelleyen ağdaki katkıda bulunanlara ulaşır.

Dağıtılmış defter teknolojisinin en iyi yanı, tek bir katılımcının defteri kontrol edememesidir. Bununla birlikte, veriler ağa bağlı her düğümde aynı kalır.

İşlem geçmişi yanlış olsaydı, blok zinciri pratik olarak işe yaramaz olurdu. Bu nedenle, defterin çeşitli yerlerde bulunması nedeniyle, işlemleri değiştirmek zordur. Özünde, sahte bir işlem oluşturmak veya çift harcamayı kolaylaştırmak isteyen herkes, blok zincirinin değişmezliği nedeniyle bunu yapamaz.

Çift harcama, aynı Bitcoin’in iki kez harcanabileceği bir kavramdır. Örneğin, bir pastaya 5 dolar ve aynı 5 doları başka bir şeye harcamayı düşünün. Bir blok zincirinde böyle bir şeyi kolaylaştırmak isteyen herkesin, ağa bağlı her bilgisayarı hacklemesi gerekir.

Teorik olarak, bilgisayar korsanının tüm düğümlerdeki işlem geçmişini değiştirmesi gerekir ki bu pratik olarak imkansızdır.

  • Blockchain Üzerinden Ödemelerin Kolaylaştırılması

Sınır ötesi ödemeler, finans sektörünün büyük bir artışa ihtiyaç duyan bir alanı olmaya devam ediyor. Blok zinciri ilerlemeler sunar. Bu nedenle finans sektöründeki bazı kurumlar ücretlendirme için sanal para birimleri kullanmaya başladı.

Her yıl, işletmeler ve bireyler arasında trilyonlarca dolar değerinde uluslararası işlem aktarılmakta ve bu işlemler yüksek maliyetler ve zahmetlerle doludur. Bitcoin gibi kripto para birimleri, nakit transferi için alternatif bir yöntem sunar. Bankalar ve diğer finans kurumları artık ücretleri artırmak ve dijital para birimlerine olan aşırı bağımlılığı azaltmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya başladı.

Birkaç banka bunu, piyasa değerine göre ilk on dijital para biriminden biri olan Ripple gibi bir kripto para birimiyle ortaklık kurarak yapıyor. Ortaklık, daha sonra bankaların müşterileri için uluslararası ödemeler yapmayı düşündüklerinde daha fazla kolaylık sağlayabilir.

Blockchain tabanlı uluslararası ödemelerin en büyük faydalanıcıları şirketler olmaya devam etse de, hane halkları da ödüllerini alıyor. Sevdiğiniz birine veya başka bir ülkede eğitim gören bir çocuğa nakil yapmak istediğinizi varsayalım; işlemi kolaylaştırmak için birkaç gün beklemeniz gerekirdi.

Ödeme alıcıya ulaşmadan önce birkaç gün daha sürebilir ve nakit alma süreci alıcı için sıkıcı hale gelir. İlişkili maliyetler ayrıca tüm işlemin önemli bir yüzdesini oluşturabilir. Bununla birlikte, blok zinciri tabanlı transferlerde ücretler düşüktür ve süreç sadece saniyeler veya dakikalar içinde hızlandırılır.

  • Blockchain’in Tüccarlar İçin Daha Ucuz İşlem Teklifi

Her ödeme yapıldığında veya alındığında, nakit, bankalar ve elektronik işlem ağları gibi çok sayıda aracıdan geçer. Bu işleme dahil olan her üçüncü taraf için, o ödemeden belirli bir miktar kesilir.

Bir müşteri tarafından yapılan her kart ödemesi için, hesaplandığında tüccardan çok fazla kâr alan ilişkili ücretler vardır. Öte yandan, blockchain ödeme ağları, tüccarlar için daha düşük maliyetler sunar. Tüccarlar, kripto ödemelerini dahil ederek blockchain teknolojisinden yararlanabilir.

Bir müşteri karşılıksız bir çekle ödeme yaptığında tüccarlar da zarar görür. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan ödemeler bile müşteri ayrıldıktan sonra başarısız olabilir. Ancak, bir müşterinin blok zinciri aracılığıyla ödeme yaptığını varsayalım. Bu durumda, işlem izlenebilir ve tüccarlar ödemeden kesinlikle emin olabilirler.

Bireyler ayrıca yıldırım hızında ve izlenebilir işlemlerin avantajlarından yararlanabilirler. Örneğin, bir ürün satıyorsanız ve alıcıyla fiziksel olarak görüşüyorsanız, ödemenin hesabınıza güvenli bir şekilde geçmesini sağlamak isteyeceksiniz.

Bu tür ödemeler nakit olarak yapılabilse de, nakit para taşımak tehlikeli olabilir. Cashapp ve Zelle, bu gibi durumlarda harcamalar için de kullanılabilir, ancak sınırların ötesinde çalışmazlar. Blok zinciri ile tüm bu sınırlamalardan kaçınılabilir.

  • Blockchain Siber Güvenliği Artırır ve Dolandırıcılığı Önler

Blockchain teknolojisi, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları ve dolandırıcılık gibi geleneksel bilgisayar korsanlığı yöntemlerine karşı dayanıklıdır. Müşterilere blok zinciri özellikli kimlikler verilebildiğinden kimlik sahtekarlığı blok zinciri aracılığıyla önlenebilir. Azalan dolandırıcılık, işletme maliyetlerinin düşmesine yol açar ve şirketler daha fazla kazanmaya devam eder.

Son düşünceler

Blok zincirinin finans sektöründeki mevcut sorunları çözdüğü kanıtlanmıştır. Bankalar, kripto para biriminin yanı sıra, daha hızlı ve daha iyi sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için blok zinciri kullandılar.

Blok zincirinin finans sektöründe kullanımının bazı faydaları, tüccarlar için azalan giderler, bireyler için hızlı işlemler ve dolandırıcılık faaliyetlerinin genel olarak azaltılmasını içerir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir