Bitcoin’de Yeni Bir Dönemin Başlangıcı: Spot Bitcoin ETF’leri 1 Milyon BTC’yi Aştı!


MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, spot Bitcoin ETF’lerinin önemli bir kilometre taşına ulaştığını ve toplam varlıkların 1 milyon BTC’yi aştığını duyurdu. Bu, kripto para tarihinde ve geleneksel finans dünyasıyla entegrasyonunda önemli bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

1 Milyon Bitcoin: Artan Yatırımcı İlgi ve Güven

34 spot Bitcoin ETF’inin toplam varlıklarının 1 milyonu aşması, yatırımcıların kripto paralara olan ilgisinin ve güveninin arttığını gösteriyor. Spot Bitcoin ETF’leri, bireysel ve kurumsal yatırımcıların doğrudan Bitcoin satın almadan portföylerine BTC eklemelerini sağlayarak, kripto para yatırımlarını kolaylaştırıyor.

bitcoinde yeni bir donemin baslangici spot bitcoin etfleri 1 milyon btcyi asti
bitcoin'de yeni bir dönemin başlangıcı: spot bitcoin etf'leri 1 milyon btc'yi aştı! 2

BlackRock ve Fidelity İle ABD’ye Kayan Ağırlık Merkezi

BlackRock ve Fidelity Investment gibi dev yatırımcıların spot Bitcoin ETF’lerine girişleri, kripto para sektöründeki küresel ağırlık merkezinin Asya’dan ABD’ye kaymasına neden oluyor. Bu durum, Wall Street’te de büyük ilgiyle karşılanıyor ve Bitcoin’in ana akım finansal piyasalarda kabulünü hızlandırıyor.

IBIT, GBTC’yi Geride Bırakarak Zirveye Yükseliyor

BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust (IBIT) ETF’i, kısa sürede 20,1 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ETF’ini geride bırakarak dünyanın en büyük Bitcoin ETF’i ünvanını kazandı. Bu da yatırımcıların IBIT’ye olan güvenini ve ilgisini açıkça gösteriyor. Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund ise 12,3 milyar dolarlık varlığıyla üçüncü sırada yer alıyor.

MicroStrategy’nin BTC Rezervleri ve Yatırımcı İştahı

MicroStrategy, Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimseyen ilk büyük şirketlerden biri olarak öne çıkıyor. 2020’den bu yana BTC’ye yatırım yapan şirketin rezervlerinde 1 Mayıs 2024 itibariyle 214.400 Bitcoin bulunuyor.

Spot Bitcoin ETF’lerinin 19 günlük pozitif sermaye girişi serisi ve ABD’de işlem gören 11 spot Bitcoin ETF’inin 7 Haziran’da 131 milyon dolarlık giriş kaydetmesi, yatırımcı iştahının yüksek olduğunu gösteriyor.

Son Gelişmeler ve Fiyat Dalgalanmaları

Son zamanlarda açıklanan ABD iş gücü verilerinin beklentilerin altında kalması Bitcoin fiyatını etkiledi. CoinGecko’ya göre Bitcoin 10 Haziran Pazartesi günü itibariyle 69.345 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Genel Değerlendirme

Spot Bitcoin ETF’lerinin 1 milyon BTC’yi aşması, kripto para piyasası için tarihi bir olaydır. Bu durum, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından kabulünün arttığını ve ana akım finansal sistemle entegrasyonunun hızlandığını gösteriyor. Kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına rağmen, spot Bitcoin ETF’lerinin uzun vadede Bitcoin’in değerini ve benimsenmesini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir