Bitcoin ve Kripto Ukrayna’da da Yasal Kabul Gördü


Ukrayna Parlamentosu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yasal statü kazandıran bir yasa tasarısını onayladı.

Bu hareket, El Salvador’un bir yasal ihale biçimi olarak Bitcoin’i (BTC) benimsemesinin hemen ardından geldi ve ulusların dijital varlıkları benimsediğini veya benimsemeyi düşündüğünü gören büyüyen küresel bir eğilimin işareti olabilir.

Ukrayna hükümetine göre, böyle bir plan bir yıldan fazla süredir düşünülüyordu. 276’ya 6 oyla artık yasayı onaylamak için yalnızca Başkan Volodymyr Zelensky’nin imzasının gerekli olduğu anlamına geliyor.

El Salvador, BTC’yi resmi olarak ABD doları ile eşit bir para birimi haline getirmiş olsa da, Ukrayna’nın bu hareketi kriptoyu benimsemenin ilk adımıdır ve onları yasal statüsünü kabul etme yoluna götürür.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kararın son teknoloji doğasını tartışıyor .

“Dünyada sadece birkaç ülke kripto varlıklarını yasallaştırdı – Almanya, Lüksemburg, Singapur. Ukrayna onlardan biri olacak.”

coinprojesi 1578041621 images 5 1
bitcoin ve kripto ukrayna'da da yasal kabul gördü 2

ABD’de Bitcoin, federal yasalara göre bir emtia olarak tanımlanır. Bitcoin ayrıca Japonya, İngiltere ve diğer gelişmiş ülkelerde yasaldır. Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasal statüsü dünya çapında parçalanmış durumda.

Şimdiye kadar, kripto para birimleri Ukrayna’da ne yasal ne de yasa dışıydı çünkü ülkenin yasama organı tarafından hiç ele alınmamıştı. Yeni yasa tasarısı, alıcılara ve satıcılara ilk kez yasal parametreler ve mahkeme koruması sağlayan kripto alanına açıklık getiriyor.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov’un açıkladığı gibi , kripto dostu yasa yabancı yatırım sermayesinin infüzyonlarına kapı açabilir ,

“Aslında bu bizim için esas görevdi… devreye girip yasal bir çerçeve oluşturmak… böylece bankalar ve diğer devlet kurumları [kriptoyu] medeni hakların [ve] ekonomik değerinin bir parçası olarak tanıyacak.

Bazı kripto para birimlerinin Ukrayna’da çalışma izni alması nedeniyle Ukraynalı kripto para alıcıları için garantiler artacak ve buna göre onları kontrol edip iyi niyetle çalıştıklarından emin olacağız.”

Yorumlar ünlü ihbarcı ve siber güvenlik uzmanı Edward Snowden tarafından El Salvador öncülük ile, erken uygulama dijital sınır başarının anahtarı olduğunu düşündürmektedir.

“Artık rakip ülkeler üzerinde yalnızca bir yedek varlık olarak bile olsa Bitcoin’i edinme baskısı var, çünkü tasarımı büyük ölçüde erken benimsemeyi teşvik ediyor. Geç kalanlar tereddüt ettikleri için pişman olabilirler.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir