Bir Türk Savcı, Kayıp Kripto Borsası CEO’sunun 40.000 Yıl Hapsedilmesini İstiyor!


kripto
bir türk savcı, kayıp kripto borsası ceo'sunun 40.000 yıl hapsedilmesini i̇stiyor! 3

Bir Türk savcı, Thodex kripto para borsasının kurucularını ve yöneticilerini tüm zamanların en ağır hapis cezasıyla tokatlamak istiyor.

Bloomberg Cuma günü, Demirören Haber Ajansı’na atıfta bulunarak, İstanbul merkezli Thodex kripto borsasına yönelik suçlamalarda 21 sanık için 40.564 yıla kadar hapis cezası istediğini bildirdi.

Yerel medya kaynaklarına göre, sanıklar 108 milyon dolarlık Thodex dolandırıcılığına karıştığı iddia edilenler arasında.

Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, soruşturmanın baş şüphelisi ve yerel makamlar ve Interpol tarafından aranan bir adam olarak etiketlendi.

2 Milyar Dolarla Büyük Kripto CEO’su

Thodex, Nisan ayında, “şirket hesaplarındaki anormal dalgalanma” nedeniyle platformunun “geçici olarak askıya alındığını” açıklarken, Özer, 2 milyar dolardan fazla yatırımcı parasıyla Arnavutluk’a seyahat etti.

O sırada, soruşturma sürecinin bir parçası olarak yaklaşık 62 kişi tutuklandı ve hapse atıldı.

Demirören Haber Ajansı, Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan çıkarken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.

Aynı ay, Thodex kullanıcıları yüz milyonlarca dolarlık kripto parayı çekemediklerini, 28 yaşındaki Özer’in hiçbir yerde bulunmadığını ve kimseyle konuşmayı reddettiğini belirtti.

İlk suç duyurusu sırasında, günlük işlemlerde milyonlarca dolar işleyen kripto borsasının 390.000’i aktif olmak üzere 400.000’den fazla kullanıcısı vardı.

Kayıp Thodex Patronunun Avı

Geçen yıl Nisan ayında Özer’in CCTV’sinin İstanbul havaalanında yayınlanmasının ardından, Türk makamları üst düzey yöneticiyi bulmak için başarısız bir girişimde Arnavutluk dahil dört ülkeye uçtu.

Baş zanlı henüz yakalanmamış olmasına rağmen, savcılar suçlamalara devam ediyor. Bilgi sistemlerini hileli kullanmak, suç örgütü kurmak, banka veya kredi bilgi sistemlerini araç olarak kullanmak bunlardan bazılarıdır.

Özer, tutuklanması halinde 40.564 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

coinprojesi.com bhyj34az
bir türk savcı, kayıp kripto borsası ceo'sunun 40.000 yıl hapsedilmesini i̇stiyor! 4

Kripto ile Kabus Deneyimi

Bazı Türk vatandaşları, yatırımlarını artan enflasyondan ve Türk para biriminin değer kaybından korumak için kripto para birimine yöneldi.

Bloomberg’e göre, Thodex geçen ay yeni kayıt yaptıranlara milyonlarca ücretsiz dogecoin sağladı. Diğer raporlar, borsanın memeden ilham alan 4 milyon kripto tokeni yayınladığını açıkladı, ancak birçok kullanıcı onları almadığını iddia ediyor.

Chainalysis’in Şubat çalışmasına dayanarak, Thodex 2021’de dünya çapında halı çekme nedeniyle kaybedilen tüm değerin yaklaşık %90’ından sorumluydu.

Kayıt için

Bu arada Terry Nichols, 1995 yılında dünyanın resmi olarak onaylanmış en uzun cezasını aldı.

Nichols, 161 birinci derece cinayet, kundakçılık ve terörizm suçlamasının yanı sıra sekiz adet kasıtsız adam öldürmeden suçlu bulundu.

Wikipedia’ya göre, 161 ömür boyu hapis ve 9.300 yıl şartlı tahliye cezasına çarptırıldı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir