Binance CEO’su FTX Fiyaskosunu Önlemek İçin Merkezi Borsalar İçin 6 İlke Önerdi!


Hangi analitik merceği seçerseniz seçin, son FTX fiyaskosunun etkisinin, özellikle piyasa düşüş dönemindeyken meydana geldiği için, geçmişteki diğer talihsiz olaylardan daha ağır olduğunu hissedebilirsiniz.

Mt.Gox borsası, DAO hack’i ve endüstri tarihinde harabeye dönen Terra’nın patlamasından daha küçük bir mali etkiye sahip olsa da. FTX’in kullanıcılarının fonlarını suiistimal etmesi ve kışkırtıldığında yalan söylemesi, zaten güvenlik ve istikrar endişeleri nedeniyle temkinli davranan yatırımcılar üzerinde rahatsız edici bir etkiye yol açabilir.

Binance CEO’su: Bu 6 İlkeye Dikkat Edin

Kripto para borsaları, kripto satıcıları ve alıcıları arasında bir garantör görevi gördüğü için sektörün üçüncü hayati parçasıdır; zaptedilemez güvenlik protokollerine sahip olmalıdırlar. Son FTX çöküşü, ani tasfiyeler ve borsa hack’leri, muhtemelen tüm kripto seçkinlerinin topluluklarının güvenini ve fonlarını korumak için gerçekleştirmesi gereken bir dizi eyleme yol açar.

İnisiyatif alan Binance’in CEO’su Chanpeng Zhao, kısa süre önce gelişmek için tüm borsalar tarafından benimsenmesi gerektiğine inandığı altı ilke ortaya koydu.

binance
BNB’nin fiyatı şu anda 272 dolarda seyrediyor. 

Kaynak: TradingView.com’dan BNBUSD fiyat tablosu

BNBUSD – Binance Coin/USD

Binance CEO’sunun Merkezi Borsaların Bütünlüğü Yeniden Sağlamasına Yönelik Altı İlkesi
Binance’in Kurucusu ve CEO’su CZ, Çarşamba günü yayınladığı blogunda firmasını yönetirken uyguladığı 6 temel adımdan bahsetti ve diğer borsaları, topluluk içinde dürüstlüklerini ve güvenlerini korumak için bunları dahil etmeye çağırdı . Ona göre, kullanıcıların fonlarının güvenliği herhangi bir firmanın en önemli önceliği olmalı ve “yasa dışı amaçlarla” harcanmamalıdır. O yazdı:

Geçen hafta yaşananların ışığında, kullanıcılarımızın güvenini sağlamak için Binance ve diğer tüm merkezi borsaların benimsemesi gereken en önemli altı gereklilikle bu ilkeleri genişletmek zorunda hissettim. Henüz başlangıç ​​aşamasında olan bu sektörün itibarını birkaç kötü adamın lekelemesine izin veremeyiz.

Ayrıca, borsaların AML ve KYC önlemleri dahil olmak üzere birbirleriyle şeffaf bir işlem akışı sürecini benimsemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Binance’in diğer borsalara önerdiği altı önlem şu şekilde:

 1. Kullanıcı Fonlarını Risksiz Tutun
  Kripto borsaları asla müşterinin fonlarını kullanarak riskli işlemler gerçekleştirmemelidir. Bu nedenle borsalar, kullanıcıları volatilite trendleri hakkında uyaran önleyici bilinçlendirme kampanyaları düzenli aralıklarla kullanmalıdır.
 2. Yerli Jetonları Teminat Olarak Kullanmaktan Kaçının
  Borsa şirketi tarafından oluşturulan yerel belirteçler, blockchain ekosisteminin büyümesinde önemli bir rol oynar. Güçlü bir blockchain belirteci, değerli kullanım durumlarına sahip olmalıdır. Bu nedenle, blok zinciri ekosistemindeki taleplerini azaltacağı için teminat olarak gösterilmemelidirler.
 3. Varlıkların Kanıtını Herkese Açık Hale Getirin
  Kripto ortamını şeffaf bir şekilde aşılamak için kripto borsaları, önemli soğuk ve sıcak cüzdan adresleri hakkında bilgi paylaşarak topluluklarıyla daha fazla güven geliştirmeye çalışmalıdır.
 4. Güçlü Yedekler Oluşturun
  Binance’in SAFU fonuna benzer şekilde, sektördeki diğer büyük oyuncular ihtiyaç anında yedek olarak kullanmak üzere şok emici rezervleri oluşturmalıdır.
 5. Aşırı Kaldıraçtan Kaçının
  Binance’in kurucusunun diğer borsalara yaptığı beşinci öneri, mali açıdan muhafazakar olmak. Ona göre, kripto alanı oldukça değişken olduğundan, büyümek için borç almak akıllıca değil.
 1. Bir Güvenlik Protokolü Standardı Oluşturun
  Kripto para birimi endüstrisi gelişme aşamasında olduğundan, sektördeki tüm seçkin oyuncular, onu topluluk için daha güvenli hale getirmek için üzerlerine düşeni yapmalıdır. Katı KYC ve AML protokollerinin yanı sıra eşdeğer kalite güvenlik önlemleri ve projeleri standartlarının kullanılması uzun bir yol kat edebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir