Binance, AB Yaptırımlarının Ardından Rusya İçin Yeni Kısıtlamalar Getiriyor!


rusya
binance, ab yaptırımlarının ardından rusya i̇çin yeni kısıtlamalar getiriyor! 2
  • Binance, AB’nin ülkeye yönelik beşinci yaptırım dalgasının ardından Rusya’daki müşterilerine yaptırımlar uyguladı.
  • 10.000 avronun üzerinde ticaret hesabı olan tüm Rus ülkeleri ve kuruluşlarının artık ticaret ve para yatırma işlemleri yasaklanmıştır.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı verilen mücadeleye paralel olarak, günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük borsası Binance, bazı Rus müşterilerine yaptırımlar uyguladı.

Özellikle, yaptırımlar, Binance hesaplarında 10.000 avronun (10.893 $) üzerinde dijital varlıkları olan Rus vatandaşları ve tüzel kişiler için geçerlidir. Bundan böyle, borsa bu tür kullanıcıların herhangi bir token ticaretini veya yatırmasını yasakladı, sadece varlıklarını geri çekebilirler.

Hareket, Rusya’nın başkenti ve en büyük şehri Moskova’ya yönelik yeni Avrupa yaptırımlarını takip ediyor. Avrupa Birliği, beşinci yaptırım dalgasında birkaç Rus kuruluşunun varlıklarını dondurdu. Yaptırım ayrıca Rusların AB’den fon almasını engellemeyi de içeriyor.

Binance Rusları kısıtladı

Bu ayın başlarında, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), medyayı kripto borsasının Rusya’ya yaptırım uygulama kararını yanlış tanıttığı için çağırdı:

Bu, Ukrayna’nın tüm büyük kripto borsalarını Rusların kripto pazarına erişimini kesmeye çağırmasının ardından geldi. O sırada Binance, yaptırım kurallarını katı bir şekilde uyguladığını söyledi. Borsa, ikisi ülkeden çekildikten sonra Rusya’daki Visa ve Mastercard desteğini bile askıya aldı.

Ancak Binance, Ukrayna’nın talebini tam olarak yerine getirmeyeceğini iddia etti. CZ’ye göre, her Rus vatandaşına kripto pazarından yaptırım uygulamak, sıradan vatandaşlar için dezavantaj yaratacaktır.

Benzer şekilde, diğer büyük kripto ticaret platformları, Ukrayna’nın Ruslara hizmetlerini durdurma çağrısını reddetti. Birincisi, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a kriptonun birçok Rus için bir “yaşam çizgisi” olduğunu söyledi. Kraken ve Kucoin CEO’ları, yasal gerekçeler dışında Rus müşterilerinin hesaplarını dondurmayacaklarını da söyledi.

Ancak Binance, en son blog gönderisinde şunları belirtiyor:

Bu önlemler normal Rus vatandaşları için potansiyel olarak kısıtlayıcı olsa da, Binance bu yaptırımların uygulanmasında sektöre öncülük etmeye devam etmelidir. Diğer tüm büyük borsaların yakında aynı kurallara uyması gerektiğine inanıyoruz.

Rusya’nın kripto benimsemesindeki artış

AB ve ABD’den gelen yaptırımlar, Rusya‘yı bu ülkelerin mali sisteminden kesiyor. Sonuç olarak, Rusya alternatif olarak kripto para birimlerine yöneldi.

CoinMetrics’ten gelen veriler, ülkedeki kripto ticaretinde bir artış olduğunu gösteriyor. Ek olarak, ülkede önerilen bir yasa tasarısı, bazı kripto para birimlerini yasal ihale olarak yasallaştırmayı amaçlıyor. Değişiklik ayrıca Rusya’daki dijital varlıklar için resmi bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı da hedefliyor.

Ülkenin Başkanı Vladimir Putin de kripto para birimleri konusunda fikir değiştirdi. Sıkı bir eleştirmen olmaktan kripto madenciliğini teşvik etmeye geçti.

Şu anda, Rus hükümeti daha fazla kripto para madenciliği yapmak için büyük enerji rezervlerinden yararlanmayı planlıyor. Plan ayrıca madencilerin resmi bir sicilinin oluşturulmasını ve madencilik işletmelerine sübvansiyon verilmesini de içeriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir