Bilgisayar Korsanları, Milyonlarca Kripto Para Çalmak İçin Tek Kullanımlık Şifre Botları Kullanıyor – İşte Nasıl Yaptıkları!


kripto
bilgisayar korsanları, milyonlarca kripto para çalmak i̇çin tek kullanımlık şifre botları kullanıyor - i̇şte nasıl yaptıkları! 2
  • Tek seferlik şifre botları oldukça yaygın ve edinilmesi ucuz hale geldi ve uzmanlar, dolandırıcıların özellikle kripto sahiplerini hedeflediğini söylüyor.
  • Müşterilerin hesaplarını dolandırıcılara kaptırdığı bildirilen birkaç vaka var ve Coinbase müşterileri en yaygın hedefler arasında yer alıyor.

Dolandırıcıların, kurbanlarını avlamaya devam etmek için hızla geliştikleri ve genellikle hedeflerini dolandırmak için en yenilikçi yöntemi buldukları bilinmektedir. En sonuncusu, kripto para birimi sahiplerini hedeflemek için tek seferlik şifre (OTP) botları kullanıyor. Birkaç kripto hesabı sahibinin BTC ve diğer kripto para birimlerindeki yüz binlerce dolara erişimini kaybettiğine dair raporlar hızla artıyor ve Coinbase müşterileri popüler bir hedef haline geliyor.

OTP botları, çoğu borsanın, cüzdanın ve hatta bankanın güvenliği artırmak için güvendiği, yaygın olarak kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sürecinden yararlanmak için oluşturulmuştur. 2FA, bir hesabın sahibi olduklarını doğrulamak için cep telefonu aracılığıyla alınan bir şifredir.

Raporlar, suçluların OTP botlarıyla 2FA hesaplarını hedef aldığını ortaya koyuyor. Bu suçlular önce hedefleri hakkında herhangi bir kriptoya sahip olup olmadıkları, kriptolarını nerede sakladıkları ve hatta bulundukları ülkeler ve/veya eyaletler gibi bilgileri toplarlar.

Bu verilere sahip olduklarında, hesabın sahibi olarak Coinbase gibi platformda oturum açarlar. Bu, hesabın gerçek sahibine gönderilecek bir 2FA şifresini tetikler.

Bu, OTP botlarının saldırdığı zamandır. Sahiplerini durmadan ararlar, hesaplarının saldırıya uğradığını ve aldıkları 2FA kodunu bırakmaları veya tüm kriptolarını kaybetme riskini almaları gerektiğini söylerler.

Botlar, kurbanları kandırmak için insanların bilgisayar korsanlarından korkmalarını kullanır!

Maryland merkezli bir kadın doğum uzmanı olan Dr. Anders Apgar’ın başına gelen de tam olarak buydu. O ve karısı, bir gün akşam yemeğinde OTP botlarından birkaç çağrı almaya başladı. Botlar Coinbase’den olduğunu iddia etti ve hesabını içeren bir güvenlik olayını araştırıyordu.

Sadece 19 saniye süren bir görüşmede bir ses ona şunları söyledi:

Merhaba, Coinbase güvenlik önleme hattına hoş geldiniz. Hesabınızda başarısız oturum açma girişimi nedeniyle yetkisiz etkinlik tespit ettik. Bu, bir Kanada IP adresinden istendi. Bu kişi siz değilseniz, hesabınızı kurtarmaya yönelik önlemleri tamamlamak için lütfen 1’e basın.

Aldığı 2FA şifresini göndermesini istediler ve daha sonra CNBC’ye söylediği gibi, hattın diğer ucundaki ses oldukça resmi olduğu için kendisini mecbur hissetti.

Şifreyi gönderdikten sonra, dolandırıcılar onun Coinbase hesabını ele geçirdi. Hesapta, kendisinin ve eşinin yıllardır yatırım yaptığı BTC‘de yaklaşık 106.000 dolar olduğunu açıkladı.

Florida merkezli siber güvenlik firması Q6 Cyber’in güvenlik uzmanları, bu tür olayların izole olmadığını söylüyor.

Bot aramaları çok ustaca hazırlanmış, telefonda aciliyet ve güven duygusu yaratılmıştır. Çağrılar korkuya dayanıyor ve kurbanları hesaplarındaki sahtekarlığı “önlemek” için harekete geçmeye ikna ediyor.

Bir başka siber güvenlik firması Intel471, bir raporda, bu tür botların yaygın olarak kullanılabildiğini ve bazılarının Telegram kanallarında ayda 300 $ gibi düşük bir fiyata satıldığını ortaya koydu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir