Başbakan, Jamaika’nın 2022’de Dijital Doları Başlatacağını Söyledi!


dolar
başbakan, jamaika'nın 2022'de dijital doları başlatacağını söyledi! 2
  • Jamaika Başbakanı Andrew Holness, hükümetin 2022’de dijital dolarını piyasaya süreceğini açıkladı.
  • Merkez Bankası Dijital Para Birimi sistemi, finansal olarak dışlanmış vatandaşları resmi bir finansal sisteme sokmayı amaçlamaktadır.
  • Ayrıca yeni dijital para birimi, ülkenin yeni kalkınma projelerinin bir parçası.

Jamaika Bankası, dijital para birimini – Jamaika dolarını – bu yıl yakında piyasaya sürecek.

Başbakan Andrew Holness, yeni planın ülkenin dijital ödeme vakfına hizmet edeceğini ve finansal katılım, işlem hızını artırma ve vatandaşlar için bankacılık maliyetlerini düşürme gibi diğer planları kolaylaştıracağını belirtti.

Bir Twitter gönderisinde Holness, yakında uygulanacak haberleri ve diğer birkaç planı açıkladı.

Aralık 2021’de Jamaika Bankası, 230 milyon dijital Jamaika doları veren bir pilot projeyi başarıyla tamamladığını söyledi.

Hükümet, finansal sistemden uzakta olan Jamaikalıların çoğunluğunu dahil etmek ve onları resmi finansal faydaların bir parçası haline getirmek için merkez bankası dijital para birimi sistemini geliştirdi. Sanal para birimi daha sonra her yıl Jamaika dolarının %5’inin yerini alacaktı.

Dijital para birimini oluşturmak için Jamaika, Bahamalar ve Doğu Karayipler Merkez Bankası’na katıldı.

Ulusal Ticaret Bankası, yeni para birimine erişmek için 57 müşteri kaydetti. Müşteriler dijital bir cüzdan için kaydolabilir ve dijital para birimi karşılığında para yatırabilir.

Para biriminin dijitalleştirilmesinin yanı sıra hükümet, Güney Sahil Yolu İyileştirme projesi, Harbour View’dan Yallahs’a dört şeritli yol inşaatı, yeni Parlamento Binaları vb. gibi büyük altyapı projelerini hayata geçirmeyi dört gözle bekliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir