Balinalar Neden XRP Biriktirmeye Devam Ediyor?


Ripple’ın token’ı XRP, kripto para piyasasında en dikkat çeken token’lardan biridir. Aradan yıllar geçmesine rağmen ilk 10’daki altcoinler arasında avantajlı konumunu korumayı başardı. Bunu etkilemiş olabilecek faktörlerden biri de balinaların birikmesiydi.

Büyük yatırımcılar, SEC’in 2020 davası başladıktan sonra bile XRP’nin potansiyeline inanmaya devam ediyor. O sırada Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, altcoinin arkasındaki şirketi XRP’yi menkul kıymetler şeklinde satmakla suçladı.

SEC’e göre, Ripple yasadışı olarak 1,3 milyar dolarlık token sattı. Ne de olsa, XRP’yi bu satışı yapmak için komisyona kaydetmemişti.

Resmi suçlamadan kısa bir süre sonra, birçok kripto para birimi borsası, Ripple lehine olmayacak ve kripto platformunun işini olumsuz yönde etkileyecek olası bir davaya maruz kalmamak için XRP’yi portföylerinden çıkarmaya karar verdi. Sonuç olarak, XRP kapitalizasyonunun çoğunu kaybetti.

ripple-xrp
ripple amacı

Ancak, bu yazının yazıldığı sırada, her iki taraf da iddiasını kanıtlayamadı. Böylece 2020 yılından bu yana bu süreç kesin bir yön vermeden sürükleniyor.

Ancak son aylarda farklı bir şey ortaya çıktı. Büyük yatırımcılar XRP biriktiriyor ve portföylerine koyuyor.

Balinalar neden XRP biriktirmeye devam ediyor?

Birincisi, balinaların kendilerini XRP’de konumlandırmalarının büyük bir nedeni, Ripple’ın SEC’e karşı savaşta büyük bir kazanan olarak ortaya çıkabileceği umududur. Bunun nedeni, tüm senaryonun ödeme şirketi için daha iyi bir sonuç göstermesidir.

Bahsedilen belgelerden biri, örneğin, SEC’in eski başkanı ve Ripple aleyhindeki davayı açmaktan sorumlu olan eski komiser William Hinman’ın konuşması.

Konuşma, Ethereum’un (ETH) yasal statüsü hakkında yorumlar içeriyor. Hinman, Bitcoin (BTC) gibi altcoinin menkul kıymet olmadığını ifade etti.

Büyük ikilem, Hinman’ın ETH’yi tercih etmiş olabileceğidir.

2017 ve 2018 yılları arasında, pazarın önde gelen altcoinlerinin temsilcileriyle planlanan dört toplantı gerçekleştirildi.

Bu nedenle, avukat John Deaton, Ethereum ekibinin SEC’e ayrıcalıklı erişimi olduğunu görüyor; bu, kripto pazarındaki diğer tüm fintech’lere reddedildiğinden, blockchain pazarındaki başka hiçbir protokolün sahip olmadığı bir şey.

Ek olarak, Ripple’ın baş danışmanı, SEC’in mahkemede iddialarına cevap vermediğini belirtti. Blockchain şirketi, komisyonun, sanıkların 2013 ve 2020 yılları arasındaki XRP tekliflerini ve satışlarını yöneten herhangi bir yatırım sözleşmesinin varlığını kanıtlayamadığını söyledi.

SEC, balina ilgisinin tek sebebi değil

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeye odaklanıyor. Son aylarda sonuçlar en iyi olmasa da, örneğin Hindistan’ın bankacıları memnun etmeyen bir CBDC başlatmasıyla, XRP bu alanda önemli bir vurgu olabilir.

Birçok kripto piyasası yatırımcısı hükümetlere karşı olsa da, Ripple’ın niyeti her zaman yöneticilerle ortaklık içinde hareket etmek olmuştur, bu da şirketin CBDC’lerdeki teknolojisini destekleyen bir şeydir.

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’a göre, şirketin her zaman hükümetler ve düzenleyicilerle çalışma hedefi olmuştur. Girişimci, şirketinin teknolojilerden fayda sağlamak ve yaymak için kullanılabileceğine inanır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir