Avrupa Birliği, Kripto Düzenlemesini Resmen Kabul Etti!


Avrupa Birliği (AB), kripto para sektörünü düzenleyecek geniş kapsamlı bir yasa tasarısı onayladı. Bu yasa, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi olarak bilinir ve AB’nin kripto para birimleri için standart kurallar oluşturmasını sağlar. Bu düzenleme Salı günü oy birliğiyle kabul edildi.

MiCA düzenlemesi altında, kripto para birimi şirketlerinin ulusal düzenleyicilerden lisans alması ve belirlenen sıkı kurallara uyması gerekecek. Bu düzenlemeler ayrıca denetleyicilere, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık vakalarını inceleme ve yargılama yetkisi verirken, kripto para piyasaları için denetim sağlayacak.

kripto para haberleri
avrupa birliği, kripto düzenlemesini resmen kabul etti! 2

İsveç Maliye Bakanı ve toplantının başkanı olan Elisabeth Svantesson, bu tarihi düzenlemeyi şöyle değerlendirdi:

“Son olaylar, Avrupalı yatırımcıları daha iyi koruma ve kripto sektörünün kara para aklama ve terör finansmanı için kötüye kullanılmasını önlemeye yönelik kuralların acil bir şekilde uygulanması gerektiğini gösterdi… Bu, kripto varlıklarını yasa dışı faaliyetlerde, AB yaptırımlarını ihlal etmekte veya terörizmi ve savaşı finanse etmekte kullanmak isteyenler için kötü bir haber. Artık Avrupa’da bunları açığa çıkmadan yapmak mümkün olmayacak – bu, kara para aklama ile mücadelede önemli bir ilerleme.”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komiseri Hester Peirce, geçtiğimiz günlerde AB ve İngiltere’nin kripto düzenlemelerine ilişkin açık görüşlerini övdü ve bu durumların ABD için bir model olabileceğini belirtti. Peirce, “ABD’de düzenleyici bir rejim olmadığı için kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz.” dedi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir