Apple, Metaverse’e Katılma Niyetiyle İlgili Duyurunun Ardından %8 Arttı!


coinprojesi.com ajsodn
apple, metaverse'e katılma niyetiyle i̇lgili duyurunun ardından %8 arttı! 2
  • Apple, CEO Tim Cook’un şirketin Metaverse’e yatırım yaptığını söylemesinin ardından mesai sonrası işlemlerde hisselerinin yüzde 8 arttığını gördü.
  • Diğer şirketler, uzayda erken oyuncular oldukları için iPhone üreticisine göre rekabet avantajına sahiptir.

Apple, CEO Tim Cook’un Metaverse’e ilgi duymasının ardından Perşembe günkü işlemler sırasında hisse senedi rallisini gördü. Şirket dün ilk çeyrek 2022 kazanç çağrısını yaptı ve ardından yönetici Metaverse hakkında “Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz” dedi.

Her zaman yeni ve gelişmekte olan teknolojileri keşfediyoruz ve şu anda bizim için ne kadar ilginç olduğundan uzun uzun bahsettim.

Apple hisseleri (APPL) normal işlem saatlerinde yaklaşık yüzde 3 düşerek 159.22 $’a düşerken, sonraki saatlerde sadece yüzde 8’i 167.23 $’dan işlem gördü.

Appleinsider’a göre, aramada Cook, Apple’ın App Store’unun AR (artırılmış gerçeklik) geliştirici platformu ARKit kullanılarak tasarlanmış 14.000 uygulamadan oluşan bir kümeye ev sahipliği yaptığını belirtiyor. Onları destekleyen teknoloji nedeniyle, bu uygulamalar Metaverse‘e erişmek için kullanılabilir. Buna karşılık Meta, kullanıcıları sanal gerçeklik alanına sokmak için Oculus başlığını kullanmayı planlıyor.

Başlangıçta, iPhone üreticisi bu yıl bir Apple kulaklığı piyasaya sürmeyi planlamıştı. Parça, Apple cihazlarını kullanarak oyun oynama, iletişim ve içerik tüketimini mümkün kılacaktır. Ancak Bloomberg tarafından 14 Ocak’ta yayınlanan bir rapor, projenin donanım ve yazılım sorunları nedeniyle ertelenebileceğini söylüyor.

Apple ve Metaverse endüstrisi

2,6 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmasına rağmen, Apple, Metaverse alanında teknoloji devinin gerisinde kalıyor. Meta (eski adıyla Facebook), geçen yıl Ekim ayında marka değişikliği yaparak yeni teknolojiye odaklandığının sinyalini verdi. Şu anda sosyal medya devi, kullanıcıları Metaverse’e bağlamak için dünyanın en hızlı süper bilgisayarını geliştiriyor. Meta, yeni AI projesinin birinci aşamasını çoktan tamamladı ve geri kalanını yıl içinde tamamlamayı planlıyor. Şirket, Diem stabilcoin projesinde onu satma noktasına kadar büyük bir başarısızlık görse de, bu gelişmeler onu Metaverse’e dalan en gelişmiş şirketlerden biri haline getiriyor.

Bu alanda Meta ile yoğun bir şekilde rekabet eden Microsoft. Facebook’un yeniden markalaşmasından sadece birkaç gün sonra Microsoft, Mesh platformunu kullanarak Metaverse’i Microsoft Teams içine getirme niyetini açıkladı. Firma, karma gerçekliği harmanlayacak ve HoloLens, gerçek insanlar ve animasyonlu avatarlar içeren görüntülü aramalar ve toplantılarla çalışacak. Daha yakın zamanda Microsoft, Metaverse oyunlarına geçmek için Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın aldı.

Ancak Metaverse’e yönelik hype, olumlu yorumlar ve büyük beklentiler konusunda herkes ikna olmuş değil. Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk, bunu bir pazarlama modası olarak geçti. Playstation yaratıcısı Ken Kutaragi de benzer duyguları dile getirerek bunu “anlamsız” bir arayış olarak nitelendirdi. Yeni şeylerin eleştirisi oldukça doğaldır ve Metaverse’in nasıl sonuçlanacağını yalnızca zaman gösterecek.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir