Analistler Mart 2020’ye Benzer Modeller Buluyor, Bitcoin (BTC) Bu Sefer Yükselecek Mi Yoksa Düşecek Mi?


btc
analistler mart 2020'ye benzer modeller buluyor, bitcoin (btc) bu sefer yükselecek mi yoksa düşecek mi? 2
  • Geçen ayki güçlü bir düzeltmeden sonra, bazı piyasa analistleri bunun Bitcoin satın almak için iyi bir zaman olabileceğine inanıyor.
  • Ancak Mart 2020’den farklı olarak Fed, enflasyon kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştığı için piyasayı aşırı likidite ile desteklemeyecek.

Q2 2022’nin başlangıcından bu yana, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası ciddi bir düzeltmeye girdi. Genel kripto piyasası, sadece 45 gün içinde yüzde 35’i düzelterek 800 milyar dolardan fazla erozyona uğradı.

Bu olurken, bazı analistler Mart 2020 çöküşüne benzer modeller buluyor. Son gerilemeyi Mart çöküşüyle ​​karşılaştırırken, bazı analistler ABD hisse senedi piyasasında ve kriptoda muhtemelen bir geri sıçrama görebileceğimizi umuyorlar.

Popüler piyasa tüccarı ve Real Vision CEO’su Raoul Pal, mevcut Bitcoin fiyat modelinin Mart 2020 çöküşüne benzer özellikler gösterdiğini söyledi. Raoul Pal Adventures in Crypto’nun son bölümünde Pal, geçen haftaki son aşağı yönlü fiyat hareketiyle Bitcoin‘in mevcut kama oluşumunda “doğrudan aşağıya” vurmuş olabileceğini söyledi.

Bitcoin’in şu anda başka bir fiyat artışına yol açacak aralıkta olduğunu da sözlerine ekledi. Pal, “Mart 2020’de tam olarak böyle bir modelimiz vardı” dedi.

12 Mart 2020’de yatırımcılar, Covid-19 pandemisi korkusuyla büyük miktarlarda Bitcoin sattı. Yatırımcılar, pandeminin küresel ekonomi ve piyasalar üzerindeki etkisinin ne olacağından emin değildi. Öte yandan, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine düştüğünü görürsek.

Bitcoin için bu sefer farklı olacak mı?

Bu kez, küresel makroekonomik durum ve jeopolitik gerilimler dikkate alındığında durum kesinlikle farklı. O zamanlar Mart 2020’de enflasyon kontrol altındaydı ve bu da Fed’e fazladan para basma kaldıracı verdi.

Ancak bu sefer enflasyon kırk yılın zirvesine tırmanıyor ve Fed’in parasal sıkılaştırmayı çözmekten başka seçeneği yok. Fed, enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını artırmayı planlarken, piyasadan daha fazla likidite çekecek. Ayrıca, yüksek enflasyon döneminde, yatırımcıların Bitcoin gibi değişken varlıklara bağlı kalmaları daha az olasıdır.

Ancak kripto piyasası meraklıları Bitcoin‘i desteklemeye devam ediyor. Popüler kripto yatırımcısı Anthony Pompliano şunları yazdı:

Bitcoin 1 Mart 2020’den bu yana %340 arttı. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para birimlerini tarihi bir oranda devalüe ederken, paketten öne çıkan tek bir varlık var. Bitcoin, milyarlarca insanı disiplinsiz para politikasından koruyan tasarruf teknolojisidir.

Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, ABD hisse senedi piyasalarını yakından takip ediyor. Fidelity şefi Jurrien Timmer, geçmişteki niceliksel sıkılaştırma önlemlerine dayanan opedini paylaşıyor. Piyasanın büyük ölçüde ara sıra düşüşlerle birlikte hareket etmesini bekliyor.

Öte yandan, popüler Twitter yöneticileri Rekt Capital, Bitcoin’in çok büyük bir fırsat dönemine girdiğine inanıyor. Analizi Bitcoin log kanalına dayanıyor ve Mart 2020 ile karşılaştırıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir