ABD Savcıları: BitMEX’in Kurucu Ortağı Arthur Hayes, Bir Yıldan Fazla Hapis Cezasını Hak Ediyor!


abd
abd savcıları: bitmex'in kurucu ortağı arthur hayes, bir yıldan fazla hapis cezasını hak ediyor! 2
  • Manhattan Hakimi ile yakın zamanda yapılan bir dosyada, ABD Savcıları BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes için iki yıl hapis cezası önerdiler.
  • Savcılar, cezanın BSA gerekliliklerini ihlal eden diğer kripto şirketlerine ders olacağını söylüyor.

ABD savcıları, BitMEX‘in kurucu ortağı Arthur Hayes’in BSA ihlalinin bir yıl hapis cezası talep etmesi konusunda kararlı.

Hayes, bilgisayar bilimcisi Benjamin Delo ve programcı Samuel Reed ile birlikte 2014 yılında Bitcoin türevleri borsasını kurdu. Ekim 2020’de üçü ABD Banka Gizliliği Yasasını (BSA) ihlal etmekle suçlandı. Yasa, finansal platformların, kara para aklamayı önleme (AML) önlemlerinin yanı sıra müşterinizi tanıyın (KYC) entegrasyonunu gerektiriyor. İddialar, BitMEX‘in ABD’de bu yönergeleri bilmeden faaliyet gösterdiğini okuyor.

BitMEX ilk başta tüm iddiaları reddetti. Ancak, Şubat ayı sonlarında firmanın kurucuları yukarıda belirtilen suçlardan suçlu bulundular. Cezalarının bir kısmı 10 milyon dolar para cezası ödemekti. Ek olarak, Hayes ve Delo, Kongre reçetesine göre beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

BitMEX Kurucu Ortağı Hayes’in hapis cezası tartışması

Ancak Perşembe günü, federal savcılar yeni bir ceza tavsiyesi sundular: Hayes için bir yıldan fazla hapis cezası. Bloomberg’in gördüğü Manhattan dosyasına göre savcının gerekçesi:

Bu davanın kripto para birimi endüstrisinde son derece yakından izlendiğine şüphe yok. Operatörleri yasalara uymamanın anlamlı bir sonucu olmadığına inanırsa, kripto para platformlarının uyumluluğu elde edilemez olacaktır.

Ayrıca, yukarıda belirtilen suçlamaların yanı sıra savcılar, BitMEX’in genel merkezinin konumunu da araştırdı. Savcılar, şirketin önde gelen bir iş merkezi olan Seyşeller’de kurulmasının, düzenleyici incelemeden kaçmak için kasıtlı olarak yapıldığını söylüyor.

Başlangıçta savcıların fikir birliği, federal ceza yönergelerine göre Hayes’in 6-12 ay hapis cezasına çarptırılmasıydı. Şimdi ABD Denetimli Serbestlik Bürosu iki yıl hapis cezası öneriyor.

Farklı olarak, Hayes’in hukuk ekibi yurtdışında yaşama ve özgürce seyahat etme özgürlüğüne ek olarak hapis cezası önermiyor. Ancak avukatları, davanın diğer benzer mali suçların hükmünü bildireceği konusunda hemfikir.

Diğer BitMEX kurucuları – Delo ve Reed – sırasıyla 15 Haziran ve 13 Temmuz’a kadar cezalarını bekliyorlar. Firmanın ilk çalışanı Gregory Dwyer’ın da suçlamaları var ve Ekim ayında yapılacak duruşmayı bekliyor.

Yükseliş, düşüş ve toparlanma

BitMEX, zirvesinde, var olan önde gelen kripto türev borsalarından biriydi. Şimdi, kendisinden sonraki pek çok kripto şirketi gibi BitMEX, finansal yönergeleri sözde cehaletinden dolayı düzenleyicilerin kara kitabı haline getirdi.

Yine de olaylar, yasal sıkıntılara rağmen şirketin iş hedeflerini ilerlettiğine işaret ediyor. Örneğin, BitMEX kısa süre önce yerel tokeni BMEX’i piyasaya sürdü ve yeni ve mevcut kullanıcılara 1,5 milyon adet airdrop yaptı. Ek olarak, borsa Ocak ayının sonlarında BitMEX Akademisi adlı bir kripto eğitici bölümü başlattı. Borsa ayrıca, Avrupa’da düzenlenmiş kripto ürünleri sunmayı planladığı Alman merkezli Bankhaus bankasını da satın aldı.

Dahası, Hayes kripto endüstrisinde etkili bir figür olmaya devam ediyor. Geçen ay, Bitcoin’in 30 bin dolara düşeceğini tahmin etti, bu son günlerde gerçek oldu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir